A Fegyveres Erők és Rendvédelmi Szolgálatok Zsinati Osztályának első helyettes vezetője szerint az atomfegyverek “a megfékezés fegyverei is”. Céljuk annak biztosítása, hogy más, ilyen fegyverekkel rendelkező nemzetek ne használhassák azokat Oroszország ellen – mondta a lelkész, hozzátéve, hogy “ez a béke garanciája”.
Áldást adni egy atomfegyverre még akkor is lehetséges, ha az ilyen fegyvereknek “óriási pusztító erejük van” – mondta Konsztantyin Tatarincev, az orosz ortodox egyház főpapja szombaton a RIA Novosztyinak.
“Megáldani nem azért, hogy a meghatározott célra használják, hanem azért, hogy [megfékező] hatása legyen, és garantálja a békét, teljesen elfogadható” – mondta. Reményét fejezte ki továbbá, hogy a nukleáris fegyvereket “soha nem fogják használni, mert az önpusztítást, őrültséget jelentene. Ez elfogadhatatlan egy konfliktusban bármelyik fél számára”.
Tatarincev szerint a fegyver megáldására használt ima a középkorig nyúlik vissza. Személyes spirituális felelősséget ró a fegyver használójára, hogy ne használja azt rossz célokra. “Az olyan katonai bűncselekmények, mint a fosztogatás és hasonlók tehát elfogadhatatlanok” – idézte a főpaot az oroszhirek.hu.
“Amikor egy fegyvert megáldanak, a harcos nemcsak a parancsnoka felé visel felelősséget… hanem Isten felé is”.
A főpap azt is elmondta, hogy nagyjából bármilyen fegyver, beleértve a nukleáris triádot is, “szentnek” tekinthető, ha azt “hazánk és a területén található szent helyek” védelmére használják.
Kirill pátriárka már a Moszkva és Kijev közötti konfliktus 2022-es kitörése előtt azzal vádolta az ukrán kormányt, hogy elnyomja és diszkriminálja az ország legnagyobb egyházát, az Ukrán Ortodox Egyházat (UOC), amely szintén szerves része volt a moszkvai patriarchátusnak. Az egyházi vezetők, ereklyék és imahelyek elleni fizikai támadásokra hivatkozott. Kijev végül azzal válaszolt, hogy körözési listára tette őt Ukrajna területi integritásának és szuverenitásának állítólagos megsértése miatt.
Az ukrán hatóságok fokozták az UOC elleni fellépést is, azzal vádolva annak papjait, hogy “Moszkva ügynökei”. Tavaly az ukrán kormány olyan törvényjavaslatot terjesztett elő, amely előkészítené az utat az UOC esetleges betiltásához. A jogszabály azonban azóta elakadt.