A DISC teszt megalkotása Dr. William Moulton Marston amerikai pszichológus nevéhez fűződik. A DISC személyiségteszt egy mozaikszó, amely az alábbi négy kifejezés első kezdőbetűjéből tevődik össze: Dominance–dominancia (piros); Influence–befolyásolás (sárga); Steadiness–kitartás (zöld); Compilance–szabálykövetés (kék).
A személyiségjegyek között persze vannak átjárások és egyszerre több típus is jellemző lehet ránk, sőt,
életünk során is alakulunk és változunk, így könnyen előfordulhat, hogy az évek múlásával egy másik kategória jegyei lesznek ránk jellemzőek. Vannak, akiben teljesen kiegyensúlyozottan szerepelnek a személyiségjegyek, ők a legkönnyebben alkalmazkodó, legrugalmasabb típusok. Az azonban mindegyik személyiségtípusra jellemző, hogy mindenki a hozzá legközelebb álló otthonban érzi legjobban magát, éppen ezért a környezetünk sokat elárul rólunk és ha jól megfigyeljük, a lakásunkból is megtudhatjuk, melyik típus jegyei jellemzőek ránk.
„A lakberendezés során nagyon hasznos a DISC személyiségteszt, ami elárulja, hogy milyen irányba érdemes elindulni egy új otthon berendezésekor vagy épp a meglévő felújításakor, frissítésekor.
A DISC személyiségprofil tulajdonképpen egy személyre szabott jellemzés a kérdésekre adott válaszaink alapján. Az, hogy milyen környezetben érezzük jól magunkat, nagyban függ a személyiségünktől, ezért ezt a személyiségtesztet rendszeresen alkalmazzuk a lakberendezési tanácsadások során – fejtette ki Gratzol Szilvia termékfejlesztési szakértő, a Dreamstore ügyvezetője.
Lássuk tehát, melyik típusra milyen otthon a jellemző.
Sárga – Boho, Shabby Chic, Retro
A sárga, vagyis a befolyásoló típus kapcsolatorientált és extrovertált személyiségprofil. Az értékesítők, marketingesek általában ebbe a csoportba tartoznak. Lelkesek és szabad szelleműek, és ehhez a személyiséghez legjobban illő stílus a Boho. Szeretnek bulizni és erős kapcsolatot kialakítani mindenkivel, aki körülöttük van. A kiegyensúlyozott típusokra gyakran jellemző a Shabby Chic stílus, a kopott elegancia, amelyben tökéletesen megfér egymással a hatalmas kristálycsillár, régi, felújított, kopottas hatású bútorokkal, ezüst képkerettel, és persze patinás padlóburkolattal. Angliában és az Amerikai Egyesült Államokban régóta kedvelt lakberendezési, és „életvezetési” stílus a Shabby Chic, melynek gyökerei az 1980-as évek végére nyúlnak vissza.
Hazánkban csak az utóbbi években vált ismerté ez az életérzés, és lett egyre népszerűbb. A bútorok alapszíne általában a fehér, mindez visszacsiszolt- koptatott kivitelben. Ma már sokan vásárolják meg bolhapiacokon, garázsvásárokon kedvenc darabjaikat, és újítják fel maguk. Ebben a romantikus, elegáns stílusban rendkívül jól érvényesülnek a kecses, részleteiben kidolgozott kis bútorok, kiegészítők. A retro stílus kedvelői a merész, élénk színeket, bolhapiacról vagy garázsból származó vintage bútorokat részesítik előnyben szokatlan mintákkal, de más, nem hagyományos elemeket is bátran felhasználnak, amikor belső teret terveznek.
Piros – Eklektikus
Ha szeretünk kihívásokat vállalni, vagy izgatottak vagyunk egy új akadály leküzdésének lehetősége miatt, akkor vitatkozunk. Az ilyen típusú emberek számára a szabályok csak azért léteznek, hogy megszegjék őket. Ami a tervezési stílust illeti, az eklektikus kínálja a legjobb párosításokat, mivel olyan dolgokat foglal magában, amelyeket mások soha nem próbálnának összerakni egy szobában. A kontraszt az eklektikus dizájn hajtóereje.
Kék – Bauhaus, Minimalista
Ennek a stílusnak a legfontosabb jellemzője a belső tér egyszerűsége. A funkcionalitás a fő prioritás. Ugyanakkor az otthonnak kellemesnek és pihentetőnek kell lennie, ahol a logikusok fejleszthetik kreatív készségeiket. A minimalista stílus leginkább azok körében kedvelt, akiknek a fő célja az, hogy a dolgokat a lehető legegyszerűbben tartsa. Jól szervezettek, és mindig tudják, mit fognak csinálni legközelebb. A minimalizmus illeszkedne egy tökéletesen strukturált térhez, ahol mindig mindent összhangban tarthatnak.
Zöld – Klasszikus
A klasszikus stílus kedvelői azok, akik azt akarják, hogy otthonuk kellemes és hívogató legyen, akárcsak ők maguk. Élvezik a társaságot, és sok időt töltenek családjukkal és barátaikkal. Ezért a klasszikus belső stílus felel meg ennek a típusnak a legjobban, néhány klasszikus művészeti elemmel díszítve, hagyományos fókuszdarabokat felhasználva a hangulatos és meleg környezet megteremtéséhez.
Kék, zöld – Átmeneti stílus
A tartózkodó, introvertált típusok általában csak olyan emberekkel szeretnek erős kapcsolatokat kialakítani, akikben megbízhatnak. Másrészt ez a fajta karakter békés helyet igényel, ahol kiszállhat egy kicsit a mókuskerékből, hogy egyedül legyen, és összeszedje a gondolatait. Az átmeneti stílus tökéletes megoldás, hisz könnyen áramolhat és integrálhatja a különböző tervezési stílusokat és megközelítéseket, egyidejűleg praktikussá és inspirálóvá téve a teret.
Piros, kék – Modern stílus
A vezető típusok szeretik, ha otthonuk a lehető legfunkcionálisabb és legpraktikusabb. Minden apró részletnek értelme kell, hogy legyen. A belső térnek tehát jól szervezettnek és tökéletesen strukturáltnak kell lennie. A legfontosabb jellemzők közé tartozik a zéró káosz és rendetlenség, a minimális kiegészítők és az elegáns légkör, ahol minden a helyén van.
Sárga, zöld anyukák – Vintage stílus
Akárcsak a gondoskodó anyák, a világos és tágas belső tereket részesítik előnyben, sok természetes fénnyel, vintage dekorációval és bútorokkal. Az otthonuk mindig hívogatónak és hangulatosnak tűnik, akárcsak egy mesebeli házikó.
Sárga, piros – Posztmodern
Kedves és kreatív típusok, bár egyesek kissé visszafogottnak tarthatják őket. Előnyben részesítik a sokféle mintával és textúrával rendelkező dizájnt, hogy életet csempésszenek a szobába. Mindazonáltal olyan belső teret igényelnek, amely támogatja tulajdonságaikat és jellegzetességeiket.