Kína szerint az Egyesült Államok jelenti a legnagyobb nukleáris fenyegetést

Az elmarasztaló nyilatkozat válaszul érkezett a Pentagon azon döntésére, hogy az amerikai haderők Japánban közös haderőparancsnoksággá fejlesztik az Egyesült Államok erőit, amely egy háromcsillagos tábornok parancsnoksága alatt áll, aki az Indo-csendes-óceáni Parancsnokság parancsnokának tartozik beszámolási kötelezettséggel. A bejelentést az amerikai védelmi minisztérium július végén tette az amerikai és japán védelmi és külügyi vezetők találkozóját követően.

Llyod Austin amerikai védelmi miniszter akkor úgy üdvözölte a fejleményt, mint „a Japánnal fennálló katonai kapcsolataink egyik legerősebb javulását az elmúlt 70 évben”. Azt is elmondta, hogy a két fél „külön, plusz két miniszteri szintű találkozót tartott a kiterjesztett elrettentésről, és erre még soha nem volt példa”. A találkozó során az Egyesült Államok a védelmi miniszter szerint megfogadta, hogy „képességeink teljes skálájával, beleértve nukleáris képességeinket is, megvédi Japánt”.

Pénteken Csang Hsziao-csiang kijelentette, hogy Washington és Tokió a „kínai katonai fenyegetés” kártyát játszotta ki lépésének igazolására. Az ilyen lépések csak „blokk-konfrontációt provokálnak és aláássák a regionális békét és stabilitást” – mondta. A Pentagon júliusi közleménye a „kiterjesztett elrettentési találkozón” megvitatott témák között említette „Kína nukleáris arzenáljának bővítését”.

A kínai védelmi minisztérium szóvivője szerint „az Egyesült Államok jelenti a legnagyobb nukleáris fenyegetést a világra, mivel a világ legnagyobb nukleáris arzenáljával rendelkezik, és olyan politikát folytat, amely lehetővé teszi a nukleáris fegyverek első bevetését”.

A Pentagon által 2022-ben közzétett legújabb amerikai nemzetvédelmi stratégia (National Defense Strategy, NDS) a nukleáris fegyverzetpolitika felülvizsgálata és a rakétavédelmi felülvizsgálat mellett Oroszországot, Kínát, Észak-Koreát és Iránt jelöli meg négy potenciális ellenfélként a nukleáris fegyverek tervezése szempontjából. Nyitva hagyja az ajtót a nukleáris első csapás előtt is, lehetővé téve az ilyen fegyverek alkalmazását egy hagyományos támadás megakadályozására.

2023 októberében a Pentagon azzal vádolta Kínát, hogy „gyorsan” bővíti nukleáris arzenálját, miközben a kongresszus Stratégiai Magatartási Bizottsága felszólította Washingtont, hogy készüljön fel egy Pekinggel és Moszkvával egyaránt folytatott háborúra. Még ugyanebben a hónapban az USA bejelentette, hogy tervezi a csúcs atombombájának „modernizálását”.

Elolvasom a cikket