Závogyán Magdolna: Európának vissza kell térnie zsidó-keresztény kulturális gyökereihez

MH/MTI
2024. augusztus 17. szombat. 16:26

Závogyán Magdolna a háromnapos eseménysorozat részeként a Lővér Kempingben rendezett „1100 éve Európában, 20 éve az Unióban” program megnyitóján elmondta: Magyarországnak a zsidó-keresztény kulturális gyökerekhez való visszatérésben kulcsszerepet kell játszania, „őriznie kell a lángot, a tűzhelyet”.

A tüzet az erős és szuverén nemzetállamoknak kell táplálniuk, olyan tagországoknak, amelyek megvédik polgáraik érdekeit, biztonságát és büszkék kulturális hagyományaikra úgy, hogy közben tisztelik másokét – fűzte hozzá.
Mint hangsúlyozta, „a kultúra nem bónusz, hanem a túlélés egyik záloga”.

Hozzátette: nemzetalkotó, jövőépítő csak olyan ember lehet, aki behatóan ismeri múltját, a mindennapokban megéli kultúráját és hagyományait, megbecsüli örökségét és mindezt továbbadja utódainak. „Ez megmaradásunk és nemzeti jövőnk záloga, ez Európa jövőjének záloga” – fogalmazott.

Az államtitkár beszélt arról, hogy Magyarország július elsején átvette Belgiumtól az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztét és az elnökséggel párhuzamosan indult el a KIM által támogatott „1100 éve Európában, 20 éve az Unióban” programsorozat, amely a Páneurópai Piknik kísérőrendezvényeként mutatja be az ország kulturális örökségét, gazdagságát és sokszínűségét.

A rendezvénysorozattal tudatosítani és hirdetni szeretnék az ország, Európa és a világ számára is, hogy mennyi értékkel gyarapította a magyarság az egyetemes kultúrát – mondta.
Hozzátette, a programsorozat rendezvényein minden kulturális szakterület képviselteti magát, átfogóan reprezentálva a Magyarországom folyó kulturális értékőrző és értékteremtő munkát.

Farkas Ciprián (Fidesz–KDNP), Sopron polgármestere – Závogyán Magdolnához hasonlóan – azt emelte ki, hogy ha erős nemzetállamokat akarunk Európában, akkor a kulturális gyökereinket óvni, erősíteni és építeni kell.
Hozzátette, hogy a magyar kultúra az egyetemes kultúra része és az európai kultúrának egy hangsúlyos eleme.
Kiemelte, hogy 1989. augusztus 19-én a Páneurópai Pikniken résztvevőknek helyén volt a szívük és volt bátorságuk olyasmit végrehajtani, amiről már a megtörténtekor lehetett tudni, hogy óriási jelentőséggel bír.

Az a pillanat vezetett el odáig, hogy még abban az évben leomlott a berlini fal és megnyílt az út Németország újraegyesítése, végső soron Európa keleti és nyugati felének újraegyesítése felé – mondta a polgármester.

Elolvasom a cikket