MH/ MTI
2024. augusztus 18. vasárnap. 23:11
A Nobel-békedíjas közgazdász, aki augusztus 8-én tért vissza a hazájába Európából, miután Vazed Hasina kormányfőt vérbe fojtott tüntetések után elűzték a hatalomból, bírálta a volt vezető „brutális diktatúráját” és „a függetlenség elérése óta civilek ellen elkövetett legsúlyosabb mészárlást”.
„Kormányunk folytatja a Bangladesbe menekült egymillió rohingja támogatását” – jelentette ki Junusz Dakkában, diplomaták és ENSZ-képviselők előtt.
A rohingják többsége 2017-ben menekült el a szomszédos Mianmarból a hadsereg túlkapásai elől, amelyek ügyében jelenleg az ENSZ folytat vizsgálatot népirtás miatt.
„A nemzetközi közösség folyamatos támogatására van szükségünk a rohingja menekültek javára végzett humanitárius műveletekhez és az országukba, Mianmarba biztonságban, méltóságban és jogaik maradéktalan szavatolásával történő esetleges visszatérésük érdekében” – tette hozzá Muhammad Junusz.
A demokratikus reformok végrehajtásának hatalmas kihívásával szembenéző új kormányfő második legfontosabb célja a textilipar megvédése. Az ágazat a 3500 üzemével 85 százalékát képviseli a bangladesi exportnak, amelynek értéke évente 55 milliárd dollár.
A tizenöt éven át hatalmon lévő kormányfő megbuktatásához vezető zavargások miatt több beszállító elhagyta a dél-ázsiai országot.
„Nem fogunk eltűrni semmilyen kísérletet, amelynek célja a ruházati nemzetközi ellátási lánc felforgatása, amelynek kulcsszereplői vagyunk” – jelentette ki Junusz.
A volt kormányfő távozását több héten át követelő tüntetések során négyszázötvenen haltak meg, közöttük negyvenöt rendőr az AFP francia hírügynökség kórházi és rendőrségi statisztikákon alapuló összesítése szerint.