Blinken a gázai tűzszünetet szorgalmazza

Az izraeli hadsereg közölte, hogy megsemmisítette azokat a rakétavetőket, amelyeket az elmúlt hetek heves harcainak színhelyén, a déli Khan Júnisz városából indítottak Izrael ellen, és megölt 20 palesztin harcost – tájékoztat a Reuters.

Az elmúlt napokban fokozódtak a diplomáciai erőfeszítések az Izrael és a Hamász közötti konfliktus megállítására és a Gázában fogva tartott túszok visszaszolgáltatásáról szóló megállapodás megkötésére. Az Egyesült Államok, Egyiptom és Katar közvetítésével zajló tárgyalások a múlt heti dohai kétnapos találkozót követően ezen a héten Kairóban folytatódnak.

Blinken a háború kezdete óta tizedik alkalommal utazik a térségbe, néhány nappal azután, hogy az Egyesült Államok olyan áthidaló javaslatokat terjesztett elő, amelyek a közvetítő országok szerint áthidalnák a háborúban álló felek közötti szakadékot.
A regionális eszkalációtól való félelem miatt egyre sürgetőbbé vált a tűzszüneti megállapodás elérése. Irán megtorlással fenyegette meg Izraelt, miután július 31-én Teheránban meggyilkolták Iszmail Haníje Hamász-vezetőt.

Tíz hónappal a háború kezdete után a gázai palesztinok állandó kétségbeesésben élnek, hogy biztonságos helyet találjanak.

„Semmi más nem maradt nekünk, csak a tenger” – mondta Tamer Al-Burai, aki Deir Al-Balahban él több kiterjedt családtagjával.

„Belefáradtunk a kitelepítésbe. Az embereket szűk területekre szorítják Deir Al-Balahban és Al-Mawasiban, amelyek nyomástartóvá váltak” – mondta Burai a Reutersnek egy chat-alkalmazáson keresztül, hozzátéve, hogy a tankok mindössze 1,5 kilométerre vannak.

„Senki sem tudja, hová menjen, ha a tankok folyamatosan jönnek.”
Pénteken a hadsereg elrendelte a Khan Younistól északra és Deir Al-Balah-tól keletre fekvő területek kiürítését, ahol a harcok miatt kitelepített emberek százezrei húzták meg magukat szörnyű körülmények között.

Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala szerint a pénteki parancsok, amelyek a humanitárius zónákon kívüli egyéb enklávéövezetekre is kiterjedtek, a Gázai övezet teljes területének mintegy 11 százalékára csökkentették az izraeli erők által biztonságosnak minősített „humanitárius terület” méretét.

Blinken utazása

Izraelben Blinken várhatóan találkozik az izraeli miniszterelnökkel és más magas rangú tisztviselőkkel.

Netanjahu hivatala szombati nyilatkozatában azt mondta, hogy „óvatos optimizmus” van a megállapodás elérésére, és az amerikai tisztviselők is pozitívan nyilatkoztak, ugyanakkor figyelmeztettek, hogy még van mit tenni.

A Hamász azonban azt mondta, hogy az optimista amerikai megjegyzések „megtévesztőek”, és azzal vádolta Netanjahut, hogy új feltételeket támasztva próbálja „felrobbantani” a tárgyalásokat.

A Hamász tűzszüneti megállapodást akar a háború befejezésére, míg Izrael átmeneti szünetet akar.

A Hamász tisztségviselője, Oszama Hamdan szombaton a katari Al Jazeera TV angol nyelvű csatornának azt mondta, hogy Izrael jogot akar arra, hogy visszatérjen a harcba, még akkor is, ha beleegyeztek a fogolycserébe. „Jogot akarnak arra, hogy bármikor támadhassák Gázát, amikor csak akarják”.

A háború október 7-én tört ki, amikor a Hamász harcosai Izraelben tomboltak, izraeli számítások szerint mintegy 1200 embert megöltek és mintegy 250 túszt ejtettek.
Izrael ezt követő katonai hadjárata a palesztin egészségügyi hatóságok szerint több mint 40 ezer palesztint ölt meg, többségében civileket, és a Gázai övezet nagy részét romhalmazzá tette. Izrael azt állítja, hogy 17 000 Hamász-harcost ölt meg.

Elolvasom a cikket