Trump katonákkal fegyelmezné a migránsokat

MH
2024. augusztus 19. hétfő. 10:51

Már 2020 nyarán is felvetődött ez az elképzelés, amikor Trump dühösen bírálta katonai és jogi tanácsadóit, amiért ellenezték a szövetségi csapatok bevetését a George Floyd meggyilkolása miatti országos tiltakozások erőszakos megfékezésére.

Trump többször is felvetette a katonaság belföldi alkalmazásának ötletét, beleértve a határ menti államok biztosítását és az erőszakos tüntetők, valamint illegális migránsok elleni fellépést is. Ezen elképzelések megvalósítása azonban első elnöki ciklusában nem történt meg. Most azonban, hogy Trump újra megcélozza a Fehér Házat, egyértelművé tette, hogy a katonaságot több belföldi rendfenntartási célra is használni kívánja, beleértve a határvédelem megerősítését, a tüntetések leverését és a bűnözés visszaszorítását a nagyvárosokban.

Egy 2022-es dallasi konzervatív konferencián Trump egyértelműen kijelentette, hogy a következő elnöknek minden rendelkezésre álló eszközt fel kell használnia a rend helyreállítására, még akkor is, ha ez a Nemzeti Gárda vagy a reguláris csapatok bevetését jelenti. A volt elnök szövetségesei azóta jogi dokumentumokat készítenek elő, amelyek igazolják Trump szándékát, hogy a katonaságot belföldi rendfenntartásra használja.

Az 1807-es Insurrection Act törvény alapján az elnöknek van joga szövetségi csapatokat bevetni az Egyesült Államok területén, ha úgy ítéli meg, hogy a helyzet ezt szükségessé teszi. Az utolsó alkalom, amikor ezt a törvényt alkalmazták, 1992-ben volt, amikor George H. W. Bush elnök katonákat küldött Los Angelesbe a zavargások megfékezésére.

Trump kampánya során többször hangoztatta, hogy nem várna helyi hatósági felkérésekre, és saját hatáskörben döntene a csapatok bevetéséről. Ez az elképzelés azonban mély aggodalmakat vet fel a polgári szabadságjogok védelmével kapcsolatban. Az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója (ACLU) már készíti elő a pereket, hogy megakadályozzák a Trump által tervezett katonai beavatkozásokat.

Trump szándéka, hogy a katonaságot belső rendfenntartásra használja, megosztja a konzervatív tábort is a The New York Times szerint. Úgy látják, míg egyesek támogatják a határok megerősítését és a bűnözés elleni fellépést, mások aggodalmukat fejezték ki a katonai erő alkalmazása miatt az amerikai földön.

Elolvasom a cikket