Ez annak köszönhető, hogy az ebben a függőségben szenvedő emberek nagyobb valószínűséggel szembesülnek nemcsak a megbetegedés kockázatával, hanem a kezelés nehézségeivel is. Ludmila Salamatina, az orvostudományok doktora meg van győződve arról, hogy a dohányzás számos gyógyszer hatékonyságát csökkenti.
„A nikotin legerősebb hatása a szív- és érrendszerre és az idegrendszerre van. Ezért a kölcsönhatása az e rendszerek betegségeinek kezelésére szolgáló gyógyszerekkel a legjelentősebb” – pontosította Ludmila Salamatina, megjegyezve, hogy a dohányosoknak gyakran dupla adag gyógyszert kell felírni.
A szakember azt is megjegyezte, hogy a nikotin jelentősen csökkenti a benzodiazepinek szedatív és nyugtató hatását, valamint a legtöbb altatószer fájdalomcsillapító hatását. Emellett a dohányzás megnehezíti a belélegzett glükokortikoszteroidok hatását hörgőasztma esetén, és hozzájárul a vércukorszint emelkedéséhez, ami azzal fenyeget, hogy csökkenti az inzulin hatékonyságát a vércukorszint csökkentésében. A nikotin negatív hatásai kiterjednek az antidepresszánsokra, a myorelaxánsokra és a hörgőtágítókra is.
Különösen károsan befolyásolja a dohányzás a fogamzásgátlók hatékonyságát – hangsúlyozta Ludmila Salamatina. Ezek nikotinnal való kombinálása hússzorosára növeli a vérrögök és a stroke kockázatát – figyelmeztetett az orvos.