Egész Európával szembemegy Zelenszkij legújabb terve

A kérést azonban egyöntetűen elutasították az uniós tagállamok, hiszen a Nyugat-Európában, illetve Közép-Európában foglalkoztatott ukránok sok esetben az alapját képezik a munkaerőpiacnak. Egy cseh szakértő egyenesen azt állította, ha kiesnének a rendszerből az ukránok, a cseh építőipar egész egyszerűen leállna.

Az ENSZ menekültügyi intézménye szerint jelenleg több mint hatmillió ukrán menekült tartózkodik külföldön, és valószínűsíthető, hogy 2024-ben további 400 ezer fogja elhagyni az országot, „köszönhetően” a folyamatos áramkimaradásoknak, amelyeket az orosz támadások okoznak – írja a Bloomberg.

Lidiia Vasylevska könyvelőként dolgozott Kijevben. Prágába menekült az orosz erők benyomulásakor, más munkát talált és egy kis lakásban telepedett le a cseh főváros egyik csendes kerületében. Úgy tűnt, rendeződik az élete, ám most egy gazdasági kötélhúzásban találja magát hazája és az őt megmentő ország között.

A nyomás pedig csak nőtt azóta, hogy Zelenszkij újévi beszédében azt mondta az ukránoknak, döntsenek arról, hogy áldozatok vagy nyertesek lesznek.

„Itt az ideje, hogy az ország együtt legyen!” – hangsúlyozta az ukrán elnök.

„Amikor ezt hallod, azt az érzést keltik benned, hogy nem egyszerűen elhagytad az országodat, de rossz ember is vagy” – mondta az 51 éves Vasylevska, aki projektmenedzserként dolgozik egy civil szervezetnél.

A régió országai több millió menekültet fogadtak be az elmúlt évek során, a kormányok több helyen különleges státuszt adtak nekik, a Cseh Köztársaságban hosszabb távú lakhatási vagy hitelkonstrukciók kialakításával, Lengyelországban szociális juttatásokat biztosító jogszabályokkal támogatták őket.

„Ezek nagy stabilitást biztosítanak az ukránok számára, gazdaságunknak pedig szüksége van a munkásokra” – mondta Maciej Duszczyk lengyel belügyminiszter-helyettes.

Zelenszkij most megpróbálta rávenni szövetségeseit, hogy támogassák a hadra fogható ukránok hazatoloncolását, de egyelőre nem sikerült dűlőre jutniuk a kérdésben.

A politikusok Lengyelországtól Magyarországig egyébként azt mondták, nem küldenek vissza menekülteket, amíg a háború dúl.

Mint ismert, a 18 és 60 év közötti ukránoknak a háború miatt tilos elhagyniuk Ukrajnát.

Érdekes, hogy egy 35 éves, Lengyelországban élő, névtelenséget kérő ukrán férfi eközben úgy fogalmazott a lapnak, új hazájának is szüksége van a hozzá hasonló munkásokra, de azt is hozzátette, bűnösnek érzi magát, amiért Lengyelországban maradt és nem hajlandó feladni az országban felépített életét.

Elolvasom a cikket