MH/ MTI
2024. augusztus 21. szerda. 20:05
A hetvennégy éves Vaszil Beraszneu szakszervezeti vezető kilenc évet töltött börtönben, mert szélsőséges tevékenységben, gyűlöletkeltésben és az állambiztonságra veszélyes cselekedetekre való felszólításban találták bűnösnek.
Kszenyija Luckina volt újságíró nyolc évet töltött börtönben „a hatalom megszerzésére irányuló összeesküvés” vádjával. Egyike volt a 2020 augusztusában tartott tömegtüntetések szervezőinek, amelyeket az váltott ki, hogy Aljakszandr Lukasenka a fehérorosz ellenzék és a Nyugat által kétes tisztaságúnak tekintett elnökválasztáson magának követelte a győzelmet.
A Vjaszna (Tavasz) emberi jogi szervezet szerint a héten legkevesebb tizenegy másik embert engedtek szabadon amnesztiával, amelyet az elnök augusztus 16-án adott ki. Tizennyolc másik rabot júliusban engedtek ki a börtönből.
A megkegyelmezettek között legalább hatan voltak, akik Lukasenka sértegetéséért kerültek rács mögé. Az egykori szovhozigazgató harminc éve irányítja vaskézzel a volt szovjet köztársaságot, és Vlagyimir Putyin orosz elnök közeli szövetségese. 2020-ban a biztonsági erőket is bevetette a tiltakozás elnyomására, több száz embert börtönbe vetettek, mások külföldre menekültek.
Franak Viacorka, a száműzetésben élő ellenzéki vezető, Szvjatlana Cihanouszkaja tanácsadója közölte, hogy a közkegyelemben részesülők közül sokaknak komoly egészségügyi problémája van, amelyet a fogság csak tovább súlyosbított, és sokan nagyon közel álltak a büntetésük letöltéséhez.
„Ez a nemzetközi nyomással ötvözött diplomácia kis sikere” – mondta Viacorka a Reutersnek. „Örülnünk kell a súlyos beteg foglyok elengedésének, de emlékeztetni kell a nyilvánosságot a folytatódó elnyomásra és arra, hogy ezernégyszáz ember továbbra is rácsok mögött van.”
A Vjaszna szerint Fehéroroszországban jelenleg nő az üldöztetések száma, júliusban legkevesebb százhetven embert ítéltek el politikával kapcsolatos bűncselekmények miatt.
A legismertebb politikai foglyok között továbbra is börtönben van a Nobel-békedíjas Alesz Bjaljacki, valamint a 2020. évi tiltakozások vezetője, Marija Kalesznyikova és Szjarhej Cihanouszki, Szvjatlana Cihanouszkaja férje.