A tegnapi kormányülésről Gulyás Gergely elmondta, a tanévkezdés közeledtével áttekintették az oktatás helyzetét.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter leszögezte, folytatódik a pedagógusbér-emelési program. A kormány vállalta, hogy két ütemben elérik a diplomás átlagbér 80 százalékát, ami a jövő évben megvalósul. Ennek értelmében 2025-re az átlagbér 820 ezer forintra emelkedik.
Vitályos Eszter arról tájékoztatott, hogy idén is hamarabb érkeznek a családtámogatási ellátások a tanévkezdés miatt. Mintegy 13 millió tankönyv és 70 ezer oktatási segédeszköz lesz ingyenes, továbbá az önkormányzatokon keresztül érvényesül az ingyenes vagy a kedvezményes étkeztetés is.
Az idősebb diákok esetében folytatódnak a KRESZ- és nyelvvizsga-támogatások, és a 25 év alattiak továbbra is SZJA-mentességet élvezhetnek.
Az ország kőolajellátásáról Gulyás Gergely elmondta, a MOL tárgyalásainak eredményeként hosszútávon megoldódhat a probléma.
A brüsszeli migrációs paktumról is szó esett.
Gulyás Gergely úgy összegzett, reményeik szerint egy perben mind a bizottságot tudják kötelezni a teherviselésben való részvételre, mind pedig mielőbbi ésszerű megállapodást tudnak kötni Brüsszellel.
„Ha Brüsszel továbbra is egy olyan szabályozást akar kikényszeríteni Magyarországtól, amely nem teszi lehetővé a migránsok feltartóztatását a határon, akkor minden migránsnak fel fogjuk ajánlani, hogy önkéntesen és ingyenesen Brüsszelbe szállítsuk őket ” – fogalmazott a miniszter.
Lapunk újságírója, Nagy Áron a forráshiány miatt bezárt mintegy 22 német kórház kapcsán megkérdezte, fenntartható-e Magyarországon a társadalombiztosítás alapú állami ellátás.
Gulyás Gergely úgy válaszolt: az egészség nem üzlet.
„Az államnak az egészségügyi ellátásban meghatározó szerepet kell vállalnia” – mondta.
Hozzátette, természetesen ez nem jelenti azt, hogy nincs helye magánellátásnak, de aki a társadalombiztosításra jogosult, annak jogosultnak kell lennie az állami ellátásra.
Gulyás aláhúzta: a kormány tehát ellenez mindenféle kórházbezárást.