Sokszor a legkézenfekvőbb megoldások nem jutnak eszünkbe, pedig lehet, hogy csak ennyin múlik egy eszköz működőképessége. A napelemes lámpákra például biztonsági megszakító szalagot tesznek, hogy óvják a szállításkor. Ellenőrizzük le, hogy vásárlás után eltávolítottuk-e ezt a fóliát, és ha nem, húzzuk ki a szalagot, különben nem fog működni a lámpa. Nézzük, min múlhat még, hogy működik-e a lámpánk, vagy sem.
Használat előtt töltsük fel
Mielőtt bekapcsoljuk a lámpákat, tegyük azokat napos helyre 24–48 órára, hogy feltöltődjenek. Csak azután kapcsoljuk be és próbáljuk használni. Ellenkező esetben csökkenhet a fényereje és az üzemideje – derül ki a Ripost cikkéből.
A megfelelő helyre tegyük
A napelemes lámpákat napfényes helyre tegyük, hogy rendesen tudjanak működni. Ellenőrizzük, hogy kap-e elegendő fényt az akkumulátor a töltéshez – erre az árnyékos helyek nem alkalmasak. Szintén nem várhatunk tökéletes működést a lámpáktól, ha olyan helyre tesszük azokat, ahol más fényforrás is található. Ugyanis ha a fényérzékelő világítást észlel, automatikusan kikapcsolja a lámpát.
Tartsuk karban az eszközt
Gyakran csak a lámpa felszínén felhalmozódott por vagy más szennyeződés miatt nem lesz hatékony a töltés. Ezt megelőzhetjük, ha rendszeresen áttöröljük a panelt egy enyhén nedves ruhával. Az is előfordulhat, hogy a nem megfelelő szigetelés miatt víz jut a belsejébe. Ilyenkor próbáljuk meg kinyitni a burkolatot, és távolítsuk el belőle a vizet. Ha megszárítottuk, ellenőrizzük, hogy működik-e. Ha sérülés miatt folyt bele a víz, ne használjuk tovább a lámpát.
Hibás is lehet a lámpa
Ha a lámpa csak rövid ideig világít, valószínűleg lemerült az akkumulátor. Ezt könnyen megoldhatjuk egy cserével. Ám ha a lámpában nem cserélhető az elem, akkor újat kell vásárolni, mivel annak lejárt az élettartama. A lámpa fényérzékelő szenzora is meghibásodhat, ezért nem érzékeli, hogy besötétedett. Ezt úgy ellenőrizhetjük le, ha letakarjuk az érzékelőt, és figyeljük, hogy a lámpa bekapcsol-e. Ha nem, akkor sajnos új lámpát kell vásárolnunk.