Kánikula idején ezeket is érdemes hűtőbe tenni

A hőségben hűtőbe kerülhetnek egyébként nem hűtendő ételek is – írta Facebook-bejegyzésében a Rizikometer. Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó csapat felhívta a figyelmet arra, hogy a forró nyári napokon nemcsak a beltéri hőmérséklet magasabb a szokásosnál, hanem a páratartalom is. Ilyen körülmények között pedig jobban szaporodnak a baktériumok és a penészgombák, ezáltal pedig gyorsabban megromlanak az ételek.

Mi kerülhet a hűtőbe kánikula idején?

Ahogy az a német ÖkoTest cikkéből is kiderül, a paradicsomot és az uborkát normál körülmények között nem érdemes hűteni, hiszen nagyon érzékenyek a hidegre, így az előbbi íztelenné és „lisztes állagúvá”, az utóbbi pedig puhává és vizessé válik. „Kánikula idején azonban ezeket is hűtőbe tehetjük egy-három napra, ahogy a paprikát, a cukkinit vagy a padlizsánt is” – olvasható a Rizikometer posztjában.

A legtöbb gyümölcsféle – például az eper, a cseresznye, a szilva, az alma és a körte – gond nélkül tárolható hűtőben. Így hosszabb ideig elállnak, fontos tudni azonban, hogy a hideg hatására ezek a gyümölcsök idővel veszítenek aromájukból. A hidegre kimondottan érzékeny fajták azonban a hűtőben tárolva elveszítik ízüket, és gyorsabban meg is romlanak.

„Az őszibarack, a dinnye, az ananász, a kivi, a mangó és a citrusfélék ennek ellenére hűtőbe kerülhetnek egy-három napra, a banánt azonban még a forróságban is hagyjuk inkább kint” – írták.

Ezeket is jó észben tartani

A posztban kitértek arra is, hogy a különféle zöldségeket és gyümölcsöket úgy érdemes elhelyezni a hűtőben, hogy ne érintkezzenek egymással. Ez a penészgombák terjedésének megakadályozása érdekében különösen lényeges.

Jobb észben tartani azt is, hogy a paradicsom, az alma és a körte etiléngázt termel, ez pedig felgyorsíthatja a közelükben tárolt zöldségek és gyümölcsök érését, illetve romlását is. Fontos továbbá, hogy a gyümölcsöket kizárólag a fogyasztás előtt szabad megmosni, ellenkező esetben ugyanis sokkal gyorsabban megromlanak.

Elolvasom a cikket