Meglepő dolog derült ki a tejtermékekről

Dariush Mozaffarian kardiológus szerint tejtermékek fogyasztására valójában nincs is szükségünk.

– Valószínűleg nincs szükségünk tejtermékekre a kalcium és D-vitaminbevitelhez – mondta a CBS Newsnak. – Lehetnek más forrásaink, alternatív növényi élelmiszerek, amelyek tartalmaznak kalciumot vagy D-vitamint… Mint minden más termék esetében, az ember kiiktathat egy adott elemet az étrendjéből, és mégis egészséges étrendet tarthat fenn, tehát nem kell tejtermékeket fogyasztania – tette hozzá.

Mozaffarian megjegyezte, hogy a tejtermékekre vonatkozó étrendi irányelvek, amelyek napi három alacsony zsírtartalmú adag elfogyasztását javasolják, „túlságosan leegyszerűsített elméleteken alapulnak”, nevezetesen azon, hogy szükségünk van kalciumra és D-vitaminra.

Ezzel együtt sok kutató szerint a tejtermékeknek valóban vannak előnyeik: a tej csökkenti a magas vérnyomás és a stroke kockázatát, a sajt és a joghurt csökkenti a cukorbetegség kockázatát, és minden tejtermék segít növelni az izomtömeget és csökkenteni a zsírtömeget.

– Ezek az előnyök nem igazán a hagyományos zsír-, kalcium- vagy D-vitamin-tartalommal függnek össze, hanem más tényezők határozzák meg őket, például a sajt erjedése vagy a joghurtban lévő probiotikumok. A joghurtban lévő probiotikumok jót tesznek a bélmikrobiomunknak, és csökkentik a cukorbetegség kockázatát. A sajt pedig tulajdonképpen a fő erjesztett élelmiszer, amelyet az Egyesült Államokban fogyasztanak, és egyre többet tudunk meg az olyan erjesztett élelmiszerek, mint a kimchi vagy a savanyú káposzta egészségügyi előnyeiről – magyarázta a kardiológus.

Mozaffarian tehát hangsúlyozza, hogy azt javasolja a betegeknek, hogy naponta egy adag cukrozatlan joghurtot és sajtot fogyasszanak, ha tejterméket fogyasztanak.

– Ezt inkább a szív- és érrendszeri és anyagcsere-előnyök miatt érdemes megtenni, semmint a kalcium és a D-vitamin miatt – közölte.

Elolvasom a cikket