Ezért repülnek ki későn a gyerekek a családi fészekből

Erdélyi Dóra, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szenior elemzője szerint a gazdasági okok mellett a társadalmi elvárások és a hagyományok is magyarázzák a jelenséget. Nem csak hazánkban, az egész Európai Unióban megfigyelhető a tendencia, miszerint a fiatal felnőttek egyre később költöznek el a családi otthonból – írja a Házipatika.

Az adatok alapján a mamahotel jelensége Dél-Európában a legkedveltebb, ott a legtöbb országban átlagosan 30 éves korukig a fiatalok még együtt élnek a szüleikkel. Horvátországban mérték a legmagasabb értéket, ott 31,8 éves korukig otthon tartózkodnak. Ezzel szemben az északi országokban már 23 éves koruk előtt elköltöznek a fiatalok és önálló életet kezdenek, Finnországban 21 éves, Svédországban 22 éves korukban már külön háztartást vezetnek.

Az egyik fő oknak a szakértő a gazdasági nehézségeket jelölte meg. A különféle gazdasági válságok jelentősebben érintik a fiatalokat a munkaerőpiacon. Az ő munkanélküliségi rátájuk általánosságban erőteljesebben emelkedik, mint a többi idősebb generációé, illetve lassabban is tér vissza a válságokat megelőző szinthez. Emellett egyre nehezebb megfizethető lakást találni, világszinten emelkedtek a bérleti díjak.

Elolvasom a cikket