Az emberi szervezet egy belső órának – a cirkadiánritmusnak – engedelmeskedik, amely szabályozza az alvást, az ébrenlétet és számos más fiziológiai folyamatot. A kortizol (egy hormon, amelynek hatására a szervezet alkalmazkodik a stresszhez) szorosan kapcsolódik ezekhez a ritmusokhoz, és jelentős hatással van az emberi alvásra.
Orosz tudósok matematikai modellezéssel elemezték az alvás és ébrenlét közötti váltás folyamatai és a kortizol kiválasztásának dinamikája közötti kapcsolatot.
Elmondták, hogy a modell megmutatta, hogy bizonyos körülmények között a kortizolrendszer fokozott aktivitása a szervezet belső órájának szinkronizációjában zavarhoz vezethet. Ezt az állapotot alvászavarok, fáradtság, étvágyváltozás és egyéb tünetek jellemzik.
A kutatók azt is kimutatták, hogy a szervezet képes kompenzálni az alvászavarokat. A normális alvásmintáktól való, kis eltérések esetén a szervezet néhány napon belül képes helyreállítani a megzavart ritmust. Hosszan tartó vagy jelentős zavarok esetében azonban ez a képesség károsodhat – áll a tanulmányban.
„A kortizolnak az alvás-ébrenlét ciklusra gyakorolt hatása rendkívül fontos a modern világban: a gyakori stressz, a gyors életritmus, az éjszakai műszakok a munkahelyen és más okok, amelyek befolyásolják a kortizol kiválasztásának ritmusát, nem tudnak nem hatással lenni az alvás minőségére” – tette hozzá Merkulova.