Szakértők szerint az étrend-kiegészítők és a gyógyszerek közötti kölcsönhatás különböző mechanizmusokon, többek között farmakokinetikán és farmakodinamikán keresztül történik – tájékoztat a Sports.kz.
A farmakokinetika a gyógyszer felszívódásának, eloszlásának, anyagcseréjének és a szervezetből való kiválasztásának folyamatait jelenti. Az étrend-kiegészítők úgy hatnak rájuk, hogy megváltoztatják a gyógyszer felszívódásának, szövetekben való eloszlásának, metabolikus átalakulásának és a szervezetből való kiválasztásának sebességét és mértékét. Farmakodinamika – maguknak a gyógyszereknek a szervezetre gyakorolt hatásának mechanizmusa. Az étrend-kiegészítők módosíthatják a farmakodinamikai hatásokat, fokozva vagy gyengítve azok hatását.
„A táplálékkiegészítő-gyógyszer kölcsönhatások leggyakoribb példái a K-vitamin és a véralvadásgátlók, az omega–3 zsírsavak és a vérnyomáscsökkentők, a ginzeng és a cukorbetegség elleni gyógyszerek, valamint az orbáncfű és az antidepresszánsok kombinációja. Az olyan véralvadásgátló szereket, mint a warfarin, a vérrögök megelőzésére használják. A K-vitamin kulcsszerepet játszik a véralvadásban, és felesleges mennyisége gyengítheti a warfarin hatását, növelve a vérrögök kialakulásának kockázatát. Ezért a véralvadásgátlót szedőknek kerülniük kell a K-vitaminban gazdag élelmiszerek és étrend-kiegészítők túlzott fogyasztását” – mondta az orvos.
Az omega–3 zsírsavak azonban, amelyeket gyakran halolaj formájában fogyasztanak, vérnyomáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek – figyelmeztet a Life.ru beszélgetőpartnere. Ha vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel, például béta-blokkolókkal vagy ACE-gátlókkal együtt alkalmazzák őket, túlzott vérnyomásesés következik be, amely a gyógyszeradagolás módosítását teszi szükségessé.
„A ginzeng adaptogén tulajdonságairól ismert, és csökkentheti a vércukorszintet. Ez a kölcsönhatás veszélyes azok számára, akik antidiabetikus gyógyszereket szednek, mert fennáll a hipoglikémia veszélye. Az orbáncfüvet széles körben használják a depresszió természetes gyógymódjaként. Indukálhatja a májenzimeket, például a CYP3A4-et, amely számos gyógyszer, köztük az antidepresszánsok, a fogamzásgátlók és az antiretrovirális szerek felgyorsult anyagcseréjéhez vezet, csökkentve azok hatékonyságát” – mutat rá a szakértő.
Fontos, hogy abszolút minden étrend-kiegészítő szedése előtt konzultáljunk orvosunkkal, különösen ha már szedünk gyógyszereket, és legyünk tisztában a lehetséges kölcsönhatásokkal és mellékhatásokkal. A rendszeres orvosi ellenőrzések és laboratóriumi vizsgálatok segítenek az egészségi állapot nyomon követésében és a nem kívánt kölcsönhatások időben történő felismerésében.