Együttműködés az embercsempészek feltartóztatása érdekében

MH/MTI
2024. augusztus 28. szerda. 9:51

A két ország egy sor együttműködési megállapodást kötött, hogy kezelni tudják az illegális bevándorlás jelentette kihívásokat – jelentették be Nuáksútban.

„Az Európában egyre nagyobb teret nyerő retorika ellenére a bevándorlás maga nem probléma” – jelentette ki a spanyol kormányfő, elismerve, hogy az elöregedő spanyol társadalomnak szüksége van a bevándorló munkavállalókra. „A bevándorlás inkább olyan szükséglet, amely felvet néhány problémát, és emiatt olyan megoldásokat kell találnunk, amelyekkel emberséges, biztonságos és rendezett módon lehet menedzselni a migrációt, oly módon, hogy az valamennyi országnak előnyös legyen” – fogalmazott Sánchez a mauritániai elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján.

A spanyol miniszterelnök háromnapos nyugat-afrikai körúton van, amelynek során Mauritánia után Gambiába és Szenegálba is ellátogat, ahonnan az illegális bevándorlókat szállító csónakok többsége útnak indul a Kanári-szigetek felé. Az afrikai partokhoz közeli, de Spanyolországhoz tartozó szigetcsoportról a bevándorlók igyekeznek tovább utazni az európai kontinens felé. A spanyol belügyminisztérium adatai szerint január óta több mint 22 ezer ember ért partot a Kanári-szigeteken, több mint kétszer annyian, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Az illegális bevándorlók között van több ezer menekült, aki a Malit sújtó erőszakhullám elől próbál biztonságos országba eljutni, illetve sokan érkeznek Szenegálból, Mauritániából és más nyugat-afrikai országokból jobb munkalehetőségek reményében.

„Nem is olyan régen Spanyolország is bevándorlók országa volt, olyanoké, akik jobb életre törekedtek, csakúgy mint azok, akik manapság hatalmas kockázatot és veszélyeket vállalva indulnak útnak” – mondta Sánchez.

A spanyol kormányfő idén már második alkalommal járt Mauritániában. Sánchez februárban Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével látogatott el a nyugat-afrikai országba, ahol 210 millió eurós támogatást jelentettek be, hogy segítsék a migrációt féken tartani.

Elolvasom a cikket