Így hat az emésztőrendszerre, ha mindennap iszunk kólát

A párizsi nyári olimpiai játékok idején aggodalmak merültek fel a Szajnában versenyző úszókkal kapcsolatban. A bakteriális fertőzések megelőzése érdekében a sportolók kólát ittak, mivel a benne lévő sav állítólag elpusztítja a káros baktériumokat – írja a Sports.kz.

Azonban, ahogy a healthdigest írja, a gyomornak már így is van elég saját sósava. Sőt ebben a gyomra erősebb, mint a híres szénsavas ital. Bár egy 2015-ös tanulmány kimutatta, hogy a Törökországban árult „kóla” antibakteriális hatású az E. coli és a szalmonella ellen, azt a vizsgálatot petricsészében végezték, nem embereken.

Egy 2023-as tanulmány szerint a kóla és más édesített italok fogyasztása éppen ellenkező hatást gyakorolhat az emésztőrendszerre. Ha naponta iszik üdítőt, a bélbaktériuma olyan vegyi anyagokat termel, amelyek a rossz anyagcseréhez, az elhízáshoz és a magas koleszterinszinthez kapcsolódnak. Ezek az anyagcseretermékek szívbetegségekhez és 2-es típusú cukorbetegséghez vezethetnek. Az édesített italokat, más krónikus emésztési betegségekkel is összefüggésbe hozták.

Néhány sportoló verseny után megiszik egy „kólát”, hogy pótolja a szervezet által elvesztett glikogént. Az ilyen italokban lévő felesleges cukor azonban a magas zsírtartalmú étrenddel kombinálva megzavarhatja a bélmikrobiomot. Egy 2023-as tanulmány szerint ez a kombináció fokozhatja a gyulladást a bélben, és olyan bélbetegségekhez vezethet, mint a vastagbélgyulladás.

A European Journal of Nutrition című szakfolyóiratban 2014-ben megjelent tanulmány szerint a napi szódafogyasztás növeli bizonyos rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát is. Miután 11 éven át több mint 470 ezer embert követtek nyomon, megállapították, hogy azoknál, akik hetente hat üdítőt fogyasztottak, 83 százalékkal nagyobb volt a májrák kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik tartózkodtak tőlük. Eközben a gyümölcs- és zöldséglevek fogyasztása nem járt ilyen hatással.

A diétás szénsavas üdítők hatása sem sokkal jobb az emésztőrendszer egészségére. Összefüggésbe hozták őket a májrák 28 százalékkal megnövekedett kockázatával. Erős bizonyítékok utalnak arra, hogy a mesterségesen édesített szénsavas italok növelik az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szívbetegségek és a korai halálozás kockázatát.

Elolvasom a cikket