Rendhagyó és meghökkentő felhívással tette közzé a rendőrség azt a tíz tippet, amellyel megkönnyíthetjük a tolvajok dolgát.
1. Posztoljuk ki, meddig nem vagyunk otthon!
A betörők jellemzően akkor surrannak be az ingatlanokba, amikor nincs otthon senki. „Esetleg képet is fel lehet tölteni a poszt mellé, amelyben jól látszik a ház, hogy hol is laktok. Könnyebb megtalálni” – jegyezték meg szarkasztikusan a rendőrök.
2. Mutogassuk a közösségi oldalakon az értékeinket!
A tolvajok jellemzően azokat a helyeket keresik, ahol biztosan tudják, hogy értékesebb dolgokat találhatnak.
Erre felhívhatjuk a figyelmet azzal is, ha nyilvános helyen, üzletben, utcán, vagy tömegközlekedési eszközön beszéljük ki az ismerőseinkkel, milyen kincseket tartunk otthon, így könnyen meghallhatja valaki. Ha új műszaki eszközt vásárolunk, akkor pedig annak a dobozát is jól látható helyen, a ház előtt, a kuka mellett rakjuk le, hogy mindenki lássa.
3. Jelezzük egyértelműen, hogy nincs senki a lakásban!
Nem érdemes megkérni a szomszédokat, hogy vegyék ki a postaládádból a leveleket és szórólapokat, amíg nem vagyunk otthon. De még egyértelműbb jel, ha az összes redőnyt lehúzzuk, mielőtt elmegyünk otthonról.
4. Építsünk rejtekhelyet a betörőknek!
„Hogyha már kiszemelték a lakásod, akkor a következő lépés, hogy segíts nekik, minél könnyebben jussanak be észrevétlenül az otthonodba. Ha családi házban élsz, akkor ezt megteheted úgy, hogy hatalmas, átláthatatlan kerítést építesz, amely eltakarja az ingatlanod a kíváncsi szemek elől, és a tolvaj is nyugodtan tevékenykedhet anélkül, hogy bárki megpillanthatná. Ha nincs kerítés, akkor jó megoldás lehet, ha a helyét sűrű növényzettel, fákkal ülteted be, amelyek szintén takarják a ki- és belátást. De alternatív megoldásként az is elfogadható, ha a bejárati ajtó közelében egy nagyobb tárgyat – szemeteskukát, dobozt – helyezel el, esetleg az autóval állsz úgy, hogy takarja a bejáratot” – áll a rendőrök „tanácsában”.
5. Ne legyen kutyánk, kameránk és riasztónk!
Szintén a tolvajoknak segítünk, ha nincs kutyánk, amely ugatással jelezné az illetéktelen betolakodót. Ha pedig a kamerán és a riasztón is spórolunk, akkor még inkább kedvezünk a betörőknek.
6. Legyenek könnyen nyitható nyílászáróink!
Az olcsó bejárati ajtókat és zárakat könnyen fel lehet törni, illetve be lehet rúgni. Könnyű bejutni az üveges erkélyajtókon, illetve az alumínium ablakpárkányokkal ellátott ablakokon keresztül is.
7. Hagyjunk elöl szerszámokat a könnyebb betöréshez!
Hagyjuk a kertben vagy egy nyitott sufniban a szerszámokat. Ha emelet is tartozik a házhoz, akkor pedig ne zárjuk be az erkély ajtaját vagy az ablakokat, és hagyjunk egy létrát az udvaron.
8. Rejtsük a lábtörlő alá a kulcsot!
Sokan jó megoldásnak tartják, ha valahol a bejárat közelében elrejtik a kulcsokat, például a lábtörlő alá, egy virágcserépbe, az ablakpárkányra vagy a postaládába.
9. Tartsuk jól látható helyen az értékeinket!
Ha már bejutottak a tolvajok a lakásba, akkor nagyon hamar végezhetnek az ingatlan kirámolásával, ha az értékeket könnyen elérhető, lehetőleg jól látható helyen tartjuk.
10. Ne tanuljunk a hibáinkból!
És végezetül a legfontosabb, hogy a fentieken soha ne változtassunk.