A Parkinson-kór az idegrendszert érintő betegség, amely olyan tüneteket okoz, mint a remegés, a merevség és a mozgási nehézségek. Akkor következik be, amikor a dopamint, a mozgást irányító vegyi anyagot termelő neuronok elkezdenek elpusztulni az agyban. Bár a Parkinson-kór önmagában nem halálos, súlyos szövődményeket okoz, amelyek halálhoz vezethetnek. Gyógymódja pedig még nem létezik.
A kutatók azonban korábban már összefüggést találtak az étrendi antioxidánsok és a Parkinson-kór megelőzése között. A számos növényben és gyümölcsben, többek között a vörös szőlőben, a bogyós gyümölcsökben és a földimogyoróban található rezveratrol a Parkinson-kór több egérmodelljében például megvédte az agyban a dopamint termelő neuronokat az elhalástól – mondta Marine Krzisch, a Leedsi Egyetem idegtudományi oktatója.
Hozátette: az ellagsav, az α-liponsav és a mirtenál mind javította a tanulási és memóriateljesítményt, valamint a neuromuszkuláris koordinációt.
Az említett ellagsav számos gyümölcsben és zöldségben megtalálható, többek között:
- a szőlőben,
- a gránátalmában,
- a bogyós gyümölcsökben és
- a diófélékben.
A mirtenál különböző növényekben, például az izsópban és a zsályában van; míg az α-liponsav pedig a vörös húsokban, a spenótban és a brokkoliban.
Parkinson-kór: harc a szabad gyökök ellen
Szervezetünk káros szabad gyököket termel a környezeti ártalmakra, például az ultraibolya sugárzásra és a légszennyezésre válaszul, de ezek a sejtekben zajló normális folyamatok természetes melléktermékei is.
Az antioxidánsok olyanok, mint a testőrök, megvédik a sejteket a szabad gyökök által okozott károktól. A szervezetünk természetes módon termel antioxidánsokat, de egyes élelmiszerek, mint például az Ecklonia cava, antioxidánsokban gazdagok, és kiegészíthetik a természetes módon termelt antioxidánsokat, hogy segítsék a szervezetünket a szabad gyökök okozta károk elleni küzdelemben – magyarázta Marine Krzisch.
Tanulmányukban a szakemberek Parkinson-kórt idéztek elő az egerekben, majd néhányat Ecklonia cava antioxidánsokkal, másokat pedig normál étrenddel tápláltak. Arra jutottak, hogy az antioxidánsokkal etetett állatok agyában a dopamint termelő neuronok védettebbek maradtak, ráadásul itt kevesebb Parkinson-kóros tünet is jelentkezett.
A tudósok azt találták, hogy az antioxidánsok emellett csökkentették a sejtekben a rotenon által kiváltott szabadgyökök termelését, megakadályozva ezzel a sejtpusztulást.
Ahogy arra rámutattak, új kutatásuk megnyithatja annak lehetőségét, hogy az Ecklonia cava polifenolokat (antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező növényi vegyületeket) a Parkinson-kór új kezelési és megelőzési módszereinek kifejlesztésére használják. Addig azonban még sok a teendő.