A változókor idején nem könnyű a kívánatos testsúlyt megtartani. Sőt! Hamarabb kerül fel a hasra az úszógumi. Van, aki beletörődik, de nem kötelező együtt élni a hasi zsírral. Nem törvényszerű a hízás a kor előrehaladtával, ezért is érdemes odafigyelni rá. Egészségügyi kockázattal is jár a túlsúly, nem csak esztétikailag nem szép. Mégis hogyan maradjunk szexi, nőies és csinos 50 év felett is? Mit tehetünk a hasi hízás ellen? A menopauza teljesen megváltoztatja a testet, az anyagcserét. Érdemes ebben a korban vérvizsgálatot is készíttetni. Ha egészségesek vagyunk, akkor is érdemes életmódot váltani a klimax beköszöntével.
Miért alakul ki a hasi zsír?
Változókorban azt tapasztalhatjuk, hogy nem a csípőre és a combra rakódnak a plusz kilók, hanem a hasra. Ennek oka az alacsonyabb ösztrogénszint. Ez harmincféle hormont takar. Ezek irányítják a női test működését az alak, a külső és a ciklus tekintetében. Ezért nevezik az ösztrogént a nőiesség és a szépség hormonjának. Ez hatással van az energiaszintre, a hangulatra, a koncentrációs készségre, az ízületekre, a libidóra, a bőrre, az agy működésére is, fokozza a magnézium felvételt, védi a szívet. Az ösztrogénszint változó ebben az életszakaszban. Az egyik típusú ösztrogén, az ösztradiol szabályozza az anyagcserét és a testtömeget. Ha az ösztrogénszint csökken, az anyagcsere lelassul. Évről évre kevesebb kalória bevitelre lesz szükség. Ily módon kerül zsír a hasra.
Mit tegyünk?
1. Figyeljünk oda az étkezésre
Számoljuk a napi bevitt kalóriákat, és 400-500 kalóriával együnk kevesebbet, mint eddig. Ez nagyjából 1500 kalória naponta, ha mozgunk is mellette.
2. A koplalás az ellenségünk!
Ne koplaljunk! Naponta legalább 5-ször étkezzünk! Az étkezések kihagyása rontja az emésztést. Szokjunk hozzá, hogy életmódot váltsunk, ne 1 hónap alatt akarjunk nagy változást elérni. A cukorháztartásunk is felborulhat, még rosszul is lehetünk. Ezt ne csináljuk magunkkal!
3. Fontos, hogy mit eszünk és mikor
A legjobb, ha elmegyünk egy dietetikushoz, aki ellát személyre szóló tanácsokkal. De fontos a rendszeres étkezés, az ételek minősége, hagyjuk el a cukrot és a lisztet, de legalábbis csökkentsük a mennyiségüket. Együnk sok zöldséget, gyümölcsöt is, de ha lehet, délelőtt! Sovány húst is együnk, halat, tojást, joghurtot, ha pedig valaki vegetáriánus, szintén oda kell figyelni a fehérjebevitelre. Figyeljünk oda a folyadékbevitelre is! Igyunk meg napi 3 liter vizet!
4. Ne hagyjuk ki az étkezésből a természetes zsiradékot!
Együnk magvakat, diót, vagy tökmagot, szotyit, de ne hagyjuk ki a napi étkezésből az avokádót vagy az olívaolajat sem. Ezekre is szüksége van a szervezetnek, ha le akarunk adni a hasi hájból. Persze ezeknek a mennyisége is fontos, ne essünk túlzásba sem! 2 evőkanál dió, 1/2 avokádó, 1 evőkanál olívaolaj bőven elegendő.
5. Rendszeresen mozogjunk!
Elengedhetetlen része az egészséges életmódnak a mozgás. Ezt nyilván tudja mindenki. Lassan vezessük be az életünkbe, ha eddig nem tettük. A kezdeti 15-30 perc is eredmény hoz, ha minden nap csináljuk. Napi 10000 lépés is alapja lehet a mozgásunknak. Heti 3×1 óra aktív mozgás már nagyon sokat segít. Ez lehet úszás, jóga, torna, vagy futás. Természetesen jó, ha kombináljuk őket, és mindenképp olyan mozgást választunk, ami örömöt okoz.
6. Tapasztaljuk meg a saját működésünket
A fentiek betartásával egészen biztos, hogy karcsú maradhatunk vagy pedig sikerül leadnunk a felesleges kilókat. Nagyon fontos, hogy figyeljük meg önmagunkat, a testünk működését, és ne kínozzuk magunkat. Legyen örömünk az egész folyamatban. Tapasztalatainkról vezethetünk naplót, és figyeljük meg a hangulatainkat is. A jóga ebben a korban fantasztikusan jó. Lélekben is egyensúlyba hoz. A meditációt is megtanulhatjuk, vagy légzéstechnikákat is gyakorolhatunk. Annyira egyedi a változás minden embernél, hogy keressük meg a saját változásunk ütemét, és ne feledkezzünk arról az alapról, hogy szeressük önmagunkat!