Számos tanulmány igazolja előnyeit, de kevesen gondolnak a használat lehetséges kockázataira.
Bár a korai kutatások azt sugallták, hogy a kávé egészségügyi problémákat okozhat, a legújabb tudományos munkák határozottan azt sugallják, hogy ez az ital jótékony hatással van az egészségre.
Így a mérsékelt kávéfogyasztás – körülbelül napi két-öt csésze – csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegség, a máj- és méhnyálkahártyarák, a Parkinson-kór és a depresszió kialakulásának kockázatát.
Egyes csoportoknak óvatosnak kell lenniük a kávéfogyasztásukkal. Elsősorban gyermekekről és terhes nőkről beszélünk. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a túl sok koffein szorongást okozhat a pánik- vagy szorongásos betegségben szenvedőknél.
A koffein egy stimuláns, amelyet évszázadok óta használnak szerte a világon, mert javítja a szellemi teljesítményt. Az emberek körülbelül 85%-a fogyaszt kávét naponta, és egy átlagos csésze kávé 40-150 mg koffeint tartalmaz, a főzött ital erősségétől függően.
400 mg-os adagnál az ember már nyugtalannak és ingerlékenynek érzi magát, és 1200 mg-os koffein adagnál jelentkeznek a mérgezés tünetei, ami körülbelül napi 12 csésze kávé.
Természetesen ezek átlagos adatok, hiszen minden ember szervezetében más-más szintű a koffein-anyagcsere.
A koffein számos vény nélkül kapható gyógyhatásúnak nevezett készítményben is megtalálható (étvágycsökkentők, edzéskiegészítők, dekongesztánsok, hörgőtágítók és mentális stimulánsok), növelve a nem szándékos túladagolásból eredő toxicitás kockázatát.
A kávémérgezés tünetei:
– remegés, szorongás és idegesség;
– szétszórt gondolatok;
– túlzott csevegés;
– képtelenség bármire koncentrálni;
– ingerlékenység;
– magas vérnyomás;
– szapora szívverés;
– hányinger;
– álmatlanság;
– izzadás;
– szédülés;
– hányás.