Nógrádi György: Németország számára alapvető fontosságú, hogy rendezhesse kapcsolatait Oroszországgal

– Szászországban és Türingiában kimagaslóan jó eredményt ért el a hévégén az AfD. Azóta egyrészt mintha felerősödött volna valamiféle csodavárás az egyik oldalon, hogy Németország jobbra fordul, másfelől pánik van: a centristák és a tőlük balra állók megkongatták a vészharangot. Holott az országos felmérések szerint a CDU/CSU 31 százalékon áll, az AfD-t a választók 18, az SPD-t 15, a Zöldeket 11, Sarah Wagenknecht mozgalmát nyolc, az FDP-t öt százaléka támogatja. Ebből nekem az következik, hogy az SPD–FDP–Zöldek koalíciót egy CDU/CSU–SPD–FDP szövetség válthatja, vagyis marad a status quo.

Igen, most volt két keletnémet tartományban a választás, Szászország és Türingiában. Türingiában első lett az AfD, Szászországban a második. Ahol második lett, ott néhány tizeddel maradt le a CDU mögött. Következő pont. Annyit látni kell, hogy az AfD akkor jött létre, amikor a CDU-t Merkel bevitte középre a CSU-val együtt, és az AfD létrehozóinak zöme a CDU értelmiségi köréből került ki.

Az Afd-nek ma tényleg van egy szélsőjobboldali szárnya. A kérdés az, hogy a párt ezzel mit fog kezdeni a jövő évi választásokig.

Következő: 40 CDU-s értelmiségi felszólította most a párt vezetését és a két keletnémet tartomány CDU-s elnökeit, hogy ne kössenek koalíciót Sarah Wagenknechttel, az AfD-vel és a Linkével. A válaszom az, hogy az ötlet kiváló, egy szépséghibája van, hogy ettől kezdve nem lehet többséget szerezni. Tehát lehet, hogy erről egy szemináriumon egy nagyon jót lehetne beszélgetni, de ez keresztülvihetetlen, így nem lehet kormányt alakítani.

A CDU/CSU-ban óriási probléma van, mert jelenleg három kancellárjelöltjük van. Erre németül azt mondják, hogy a K-Frage, avagy Kanzler-Frage. Három jelölt van. Bármi áron kancellár akar lenni a bajor miniszterelnök Söder, ő már az előző választásnál is az akart lenni, és egy nagyon csúnya éjszakai vitában a CDU tette őt helyre. Bármi áron kancellár akar lenni a CDU elnöke, Merz, de vele szemben rendkívül komoly kifogások vannak a társadalomban és saját pártjában. A harmadik, az észak-rajna-vesztfáliai miniszterelnök, Wüst. Söder bejelentette, hogy Wüst semmilyen szavazatot nem kapna Bajororszában. Ez nyilvánvaló hülyeség, de kifejezi azt, hogy bármi áron Söder akar lenni a következő.

Mit mondott most Merz? Hogy hozzák létre a nagykoalíciót jövőre. Mi a szépséghiba? Egy évre előre a politikában tervezni szörnyű nehéz. Éppen Ön mondta azt, hogy a kettő párt együtt, a CDU/CSU és a SPD nincs többségben. A hárompárti kormányzásról pedig kiderült, hogy alkalmatlan. Lehetetlen három párt egyeztetése, tehát ez nem működik.

És szeptember 22. a brandenburgi választás napja. Mi a kérdés? Hogy újra ugyanaz fog-e bekövetkezni, mint Türingiában és Szászországban. Brandenburg után a jövő évi országos választásokig már nem lesz tartományi választás. Tehát Brandenburg után le kell vonni a következtetéseket, és meg kell mondani, mi legyen. Közben a Volkswagen bejelentette, hogy üzemeket zár be. A GDP minden negyedévben visszaesik 0,1-0,2 százalékkal, tehát a helyzet rendkívül nehéz.

– Említette, hogy az AfD-nek van egy szélsőséges szárnya, és a párt minden olyan jelzőt meg szokott kapni külön is, amit egyben a neonáci jelzővel szoktak leírni a mainstream sajtóban, de tényleg ennyire szélsőségesek lennének? Úgy értem, az elnökük, Alice Weidel konkrétan leszbikus és egy Srí Lanka-i bevándorlóval él együtt. Nem áll össze a kép.

A válasz az, hogy ez a hölgy hihetetlen kultúrált, tényleg leszbikus, ezt a német sajtó néhányszor elővette. A másik, a hagyományos német pártok félnek az AfD-től. Merkel azt mondta, amíg ő kancellár volt 16 év alatt, hogy bármiről lehet beszélni, csak a migránskérdésről nem, mert az az AfD-t erősíti. Ma viszont már nem lehet megkerülni a migránskérdést, és Solingen után gyakorlatilag naponta volt késes merénylet nyugatnémet területeken. Migránsok keletnémet területen sokkal kevesebben vannak. Egy, a keletnémetek nem szeretik a migránsokat. Kettő, a keletnémet életszínvonal átlagosan 24-26 százalékkal alacsonyabb, mint a nyugatnémet. Tehát a válasz az, hogy tényleg az AfD-nek van szélsőjobboldali szárnya. Jövő évig az AfD-nek el kell dönteni, hogy ezzel mit kezd, de az AfD fölvállalta az összes olyan kérdés megtárgyalását, amitől a hagyományos német pártok tartottak, és ebből fakad a népszerűsége.

– Itthonról talán nem látszik, de elég mély lehet a társadalmi-gazdasági válság Németországban…

A német újraegyesítés után harmincvalahány évvel a keletnémetek még mindig kivándorolnak nyugatnémet területekre. A keletnémet vezetés zöme nyugatnémet területekről jön át, ők a nagy gyárak igazgatói, az egyetemek rektorai. Ha megnézi most, hogy mit mondanak a tartományi CDU-s vezetők? Nálam a német tévé szól, tehát nekem nem mesélik, én látom, akkor most azt mondja a CDU miniszterelnök-jelöltje, hogy ő nagyon szívesen összefogna az AfD-vel. De nem engedik meg nekik. Egy CDU–AfD-kormány stabil lenne, mind Szászországban, mind Türingiában. De ha ez komolyan szóba jönne, a CDU miniszterelnök-jelöltjét egy nap alatt kirúgnák…

Úgy értem, hogy amikor Sahra Wagenknecht kivált a Balpártból, akkor sokan azt mondták, hogy onnan visz majd el szavazatokat, meg az AfD-től. Viszont ha visszanézzük a közvélemény-kutatási adatokat és a választási eredményeket, akkor az látszik, hogy a rendszerkritikus tömeg növekszik. Tehát a BSW megjelenésével nem csupán annyi történt, hogy újraosztották a tortát. Ez a torta most nagyobb, mint valaha.

Sarah Wagenknecht a kommunista szárny vezetője volt a Balpárton belül. Neki német édesanyja, iráni édesapja van, és a férje a német politika egyik legismertebb alakja, Oskar Lafontaine. Ő volt valamikor a szociáldemokrata párt elnöke. Ő Schröder alatt bement pénzügyminiszternek a kormányba, de volt egy olyan hülye megjegyzése, hogy „nekem mindegy, hogy ki alattam a kancellár”. Erre kirúgták. Ezek után átlépett a posztkommunista Balpártba. Volt saarvidéki miniszterelnök, akkor még szociáldemokrata színekben, most pedig rengeteget publikál, én olvasom az írásait, és van közönsége, annak ellenére, hogy ő tényleg elment az SPD balszárnyától is balra. A következő egy év óriási bizonytalanságokkal lesz tele, és rengeteg hátsó szobás megbeszéléssel.

– A magyar gazdaság nagymértékben függ a német gazdaságtól, de akkor ezek szerint ne várjunk egy német gazdasági csodát a közeljövőben?

– Minden azon múlik, hogy november 5-én ki lesz az amerikai megválasztott elnök. A két elnökjelöltnek teljesen más az Európa-koncepciója, mindene más. Erre a kérdésedre november 5-e után lehet korrekt választ adni.

– És ha úgy teszem fel a kérdést, hogy mi a jobb Németországnak: Trump, akire azt szokták mondani, hogy magára hagyja Európát, vagy Biden és a minden lében kanál progresszív politika folytatása?

A válasz az, hogy Németország számára az alaphelyzet, hogy rendezhesse kapcsolatait Oroszországgal, mert egy jó német–orosz viszony azt jelentené, hogy Németország fölfut, Oroszország el tudja adni Európába és nem a Távol-Keletre a stratégiai nyersanyagait, és ettől kezdve az Egyesült Államok teret veszít Európában. Az összes többi ebből következik.

Elolvasom a cikket