Hatalmas igazolás a Forma 1-ben

Hónapok óta találgattak róla, kedden valóság lett belőle: Adrian Newey 2025-től az Aston Martin csapatát fogja erősíteni. Nemcsak technikai igazgatóként vagy amolyan „főtervezőként”, az Aston Martin teljes technikai részlegét ő fogja irányítani, mellette pedig tulajdonrészt is kap az istállóból. Mindez olyan szintű elköteleződés, amilyenben még nem volt része a hosszú pályafutása során.

Newey Red Bulltól való távozását május 1-jén jelentették be hivatalosan, ám tudható, hogy már azt megelőzően komolyan fontolgatta, hogy elhagyja a csapatot. A bejelentés után a Ferrari tűnt az első számú esélyesnek a megszerzésére, de hírbe hozták a McLarennel, az Alpine-nal, a Williamsszel is. A mostani bejelentés kapcsán a legfőbb kérdést az jelentette, ennyi kérőből miért éppen az Aston Martint választotta.

„Lawrence miatt. Ez könnyű” – felelte nevetve Newey, miközben a tulajdonos Lawrence Strollra nézett. „Komolyra fordítva: úgy éreztem, egy új kihívásra van szükségem. Április vége felé döntöttem úgy, hogy szükségem valami másra. Sok időt töltöttem Mandyvel, a nejemmel, beszélgettünk, mihez kezdjünk most. Vitorlázzunk a világban? Vagy csináljak valami mást, például az America’s Cupot? Szóval kivettem egy kis szabadságot.”

„Úgy éreztem, elég szerencsés vagyok, hogy elértem a célom, amit tíz-tizenkét évesen tűztem ki magam elé: tervező lettem az autósportban. Minden csak bónusz volt azután, hogy kijöttem az egyetemről és egyből elértem ezt a célt. Persze sosem számítottam arra, hogy ilyesmik részese lehetek, amiknek a részese lettem végül. De őszintének kell maradnod magaddal, frissen kell tartanod magad. Úgy éreztem, új kihívás kell. Szóval egy kis szabadságra mentem.”

„Lawrence és én a pályáról és azon kívülről is már évek óta ismertük egymást. Gyakran botlottunk egymásba a konditeremben, főleg a közel-keleti és távol-keleti versenyeken.”

„Miután mindenkinek elmondtuk, hogy távozom a régi csapatomtól, hízelgő volt, hogy olyan sok ajánlatot kaptam csapatoktól. Beszéltem is némelyekkel – nem mindegyikükkel. Viszont Lawrence szenvedélye, elhivatottsága és lelkesedése nagyon meggyőző.”

„Az az igazság, hogy ha visszamegyek húsz évet, és megnézem, kik voltak a csapatfőnökök – Frank Williams, Ron Dennis, Eddie Jordan és a többiek –, a modern érában Lawrence különlegesnek számít, mert ő az egyetlen igazán aktív csapattulajdonos. Ez más érzést jelent, ha egy ilyen személy ennyire belefolyik. Visszahozza a régi idők modelljét. És korábban sosem ajánlották fel nekem, hogy résztulajdonos és partner legyek egy csapatnál, szóval ez kicsit más szint, és nagyon várom ezt. Innentől természetes volt, hogy így választok” – sorolta Newey az érveket.

Newey azt is elárulta, hogy az idei Japán Nagydíjon határozta el végleg, hogy otthagyja a Red Bullt, ám akkor még nem tudta, mihez kezd majd utána.

Stroll eközben elmondta, ő már évek óta úgy gondolta, hogy Neweyra van szüksége az Aston Martinnak, és az volt az érzése, hogy ennek az együttműködésnek meg is kell történnie valamikor.

„Nagyjából három évvel ezelőtt kezdtünk beszélgetni. A legutóbbi egyeztetésünk akkor indult, amikor olvastam a hírt Adrian távozásáról. Azt mondtam: hiszem, hogy ennek így kell lennie, Adrian osztja az elképzeléseimet, rendkívül okos fickó. Szóval akkor, amikor áprilisban olvastam a távozásáról szóló bejelentést” – felelte a kérdésre, mikor kezdtek egyeztetni.

Newey a másik döntő tényezőt az Aston Martin új létesítményeiben látta. A csapat hétfőn adta át a második nagy gyárépületét, az elsőt már a múlt év óta használja. Emellett üzembe helyezték az új szélcsatornájukat is, amiket már kimondottan a modern F1-es igényekhez alakítottak.

„Lawrence és Martin (Whitmarsh ügyvezető) elképesztő létesítményeket építettek itt fel. Nem könnyű egy teljesen új gyárat felhúzni egy zöld területen és igazán meleg és kreatív közeget létrehozni belőle. Végül is ezért vagyunk itt: kreatívnak kell lennünk, hogy jó megoldásokkal álljunk elő. És jó kommunikációra is szükség van. Láttam pár épületet, ami nem felel meg ennek, de az itteni igen. Minden létesítmény adott, és nagyon várom, hogy kezdhessek, hogy mindenkit megismerhessek, hogy dolgozhassak velük” – mondta Newey.

Hozzátette: „Világos, hogy az épületek lenyűgözőek. De van még egy dolog, amiről nem beszéltünk: ez egy igazi jelzése Lawrence elhivatottságának és annak, hová akarja eljuttatni ezt a csapatot. Nem tudom, mennyibe kerül, de nem lehet olcsó… A létesítmény, a környezet, a kihasználtság egy nagyon látványos bemutatása Lawrence céljainak. Ha egy mondattal kéne jellemeznem Lawrence-t, azt mondanám, hogy maximálisan hisz, látja az irányt, és kész minden zsetonját feltenni a feketére. Most ezt teszi.”

Stroll ennek kapcsán pontosított: ő most a zöldre teszi a zsetonjait. A létesítményeik kapcsán pedig megjegyezte: „Nehéz elmagyarázni, mitől elképesztő ez a három épület, amíg nem látod őket. Nagyon meghatározó részét képezi ez az eszköztárunknak, ami bajnokcsapattá tehet bennünket.”

Newey júniusban tett látogatást a silverstone-i gyárban, és az arról szóló beszámolók, hogy ez volt az utolsó érv, ami meggyőzte őt, igaznak bizonyultak. A csapat feladata mostantól változik: már nemcsak az új eszközökből és infrastruktúrából kell kihozniuk a legtöbbet, hanem Adrian Neweyból is, akinek jelenléte extra nyomást és még magasabb elvárásokat is jelent egyben.

Elolvasom a cikket