A világ legnagyobb iparművészeti és designmúzeumának, a londoni Victoria and Albert Museum utazókiállításának értéke meghaladja a kétmilliárd forintot, jelentősége azonban szinte felbecsülhetetlen. Több száz nemzetközi és magyar sztár személyes tárgyain és eredeti fellépőruháin keresztül mélyül el a dívák életében. Rihanna, Björk, Lady Gaga, Billie Eilish, Sade, Janelle Monáe, Janet Jackson, Whitney Houston, Doja Cat, Missy Elliott, Lauryn Hill, PJ Harvey, Patti Smith, Maria Callas, Marilin Monroe, Edith Piaf és mellettük magyar szátok, mint Blaha Lujza, Karády Katalin, Marton Éva, Koncz Zsuzsa, Péterfy Boriés még sok más előadó története is megjelenik a tárlaton.
A kiállítás a sokak által ismert és csodált előadóművészeken keresztül a dívajelenséget tárja fel a nézők számára: megérthetjük, hogyan változott a nők társadalmi megítélése az elmúlt 150 évben, hogyan indultak el a nemi és faji egyenjogúsági mozgalmak, és mindeközben hogyan formálódott a nők előadó-művészetben betöltött szerepe.
„Fontos volt számunkra, hogy az eredeti kiállítást magyar vonatkozású tartalommal is kibővítsük. Persze a londoni kurátor koncepciója és a tér is nagyan meghatározta a lehetőségeket, ezért igyekeztünk a tárlat üzeneteihez igazodva, valamennyi műfajt figyelembe véve olyan meghatározó hazai művészeket felvonultatni, akik illenek az eredeti narratívába, és történelmi szerepük megkérdőjelezhetetlen. A végeredményre nagyon büszkék vagyunk, főleg hogy a londoni kurátor, Kate Bailey szerint a mi tárlatunk jobb, mint az eredeti volt” – hangsúlyozta Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezetője.
A Dívák & Ikonok-kiállítás lenyűgöző látványvilágával, átgondolt és izgalmas dramaturgiával kápráztatja el a hazai közönséget, és ad mindeközben társadalomtörténeti korrajzot. A tárlat első felvonása a díva fogalmának születését mutatja be, kezdve a 19. századi opera-énekesnőkkel, akik tehetségükkel nemcsak a színpadot, hanem a társadalmi normákat is felforgatták. Megismerhetjük Adelina Pattit, aki hírneve csúcsán a második legismertebb nő volt Nagy-Britanniában Viktória királynő után, vagyElizabeth Taylort, aki az első női színésznőként egymillió dolláros honoráriumot kapott a Kleopátrában nyújtott alakításáért. A kiállítás különlegességei között ott van Marilyn Monroe legendás jelmeze a Van, aki forrón szereti című filmből és Maria Callas jelmeze is, amelyet a londoni Royal Opera House színpadán viselt.
A második felvonás a díva újrafogalmazását, a modern dívákat mutatja be, akik a hatvanas évek óta átformálták a nőiesség, a hatalom és a kreativitás jelentését. Megcsodálható Rihanna ikonikus, püspöksüveggel kiegészített Met Gála-öltözéke vagy a 2014-ben hordott, 200 ezer Swarovski-kristállyal díszített, szinte meztelen hatást keltő ruhája, de látható Billie Eilish figyelemelterelő ruhája is, amely az önkifejezés új dimenzióit tárja fel. Nem maradhatott ki a kiállításból Elton John XIV. Lajos király udvarából ihletet merítő, extravagáns jelmeze vagy Freddie Mercury budapesti koncertjén viselt, eredeti ruhája sem. Mindezek mellett szerepelnek a kiállításban a világhírű divattervező, Bob Mackie emblematikus ruhái, jelmezei is, amelyeket Chernek, Tina Turnernek, Liza Minellinek vagy éppen Pinknek készített. Az ikonikus divattervezők is szép számmal képviseltetik magukat Valentinótól, John Gallianón, Stella McCartney-n, Vivienne Westwoodon át Victor & Rolf ruhakölteményeiig.
„Örülünk, hogy be tudtunk kerülni a Díva-kiállításnak ebbe az, elég szűk turnéjába, amely csak két európai állomással rendelkezik: Magyarország és Hollandia. Ezenkívül Japánban, Ausztráliában és Új-Zélandon lesz látható a tárlat. Az, hogy Magyarországra, a Zene Házába is eljutott ez a kiállítás, nagy elismerés egy ilyen fiatal intézménynek, és reméljük, tovább növeli a ház renoméját” – mondta Horn Márton intézményigazgató.
Objektum doboz
A csaknem négy hónap alatt a több mint negyvenezer magyar és külföldi látogató mellett a kiállítást John Malkovich is megcsodálta budapesti látogatásán, aki novemberben három alkalommal lép majd fel a Zene Háza színpadán. De hazai sztárok közül is sokan látogatták meg a tárlatot, itt járt többek között Koncz Zsuzsa, Lakatos Mónika, Marton Éva, Medveczky Ilona, Péterfy Bori, Rost Andrea, Sebestyén Márta, Sena Dagadu és Zsédenyi Adrienn Zséda.
A szeptember 29-ig látogatható kiállításra a nagy érdeklődésre való tekintettel érdemes elővételben megváltani a jegyeket.