MH/ MTI
2024. szeptember 11. szerda. 19:43
A politikusok arra reagáltak, hogy Tusk kedden a lengyel jogállamiságról szóló szenátusi értekezleten kijelentette: amennyiben a kormányerők a Jog és Igazságosság (PiS) kormányzása után „vissza akarják állítani az alkotmányos rendet és a liberális demokrácia alapjait, a harcoló demokrácia kategóriáiban kell cselekedniük”. Hozzátette: azon kockázat tudatában is hoz majd döntéseket, hogy „a puristák szempontjából nem mindegyik felel meg a teljes jogállamiság kritériumainak”.
A keddi értekezleten részt vevő Szymon Holownia szerdán újságíróknak elmondta: „Ha alkalom adódik”, megkérdezi Tusktól, »pontosan mire is gondolt«.” Hozzáfűzte: feltételezi, hogy a kormányfő a jogállamiság visszaállításáról beszélt. „Nem hiszem, hogy valamilyen belső konfliktusra gondolt volna, esetleg polgárháborúra vagy frakciók közötti harcra” – mondta Holownia.
Hozzátette, „erőteljes, kemény politikai harc” bejelentéseként értelmezte Tusk szavait. Ami Lengyelország politikai berendezkedését illeti, nem változott semmi, „továbbra is parlamenti, az emberek számára fontos ügyekért harcoló demokrácia áll fenn” – magyarázta a házelnök.
Jan Grabiec, a kormányfői hivatal főnöke a Radio Zet kereskedelmi rádióban elmondta: a „harcoló demokrácia” fogalma nem egészen új. „A jogi doktrínában legalább a nácítlanítás időszaka óta jelen van, amikor Németországban folyamatban volt a demokrácia visszaállítása” – fűzte hozzá.
Adam Bodnar igazságügyi miniszter és főügyész a Polsat News kereskedelmi hírtévében úgy ítélte meg: Tusk tudja, hogy Lengyelország „olyan rendkívüli pillanatban találja magát, amikor védeni kell a demokratikus rendet”, és az alkotmányosság visszaállítása érdekében „úgy kell alkalmazni különféle rendelkezésre álló eszközöket, hogy azok hatékonyak legyenek”.
Jaroslaw Kaczynski, a fő ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) elnöke a szejmben újságírói kérdésre elmondta: Tusk szavai „a sztálinizmust idézik fel azon elemeiben, amelyek egyfelől borzasztóak, másfelől a maguk módján szórakoztatóak voltak”.
Marcin Warchol, a PiS képviselője, volt igazságügyi miniszter az X-en azt írta: Donald Tusk „éppen hivatalosan meghirdette a rezsim kiépítését”. „Jogot fog sérteni, amit a harcoló demokrácia keretein belüli lépéseknek nevezett” – fogalmazott. „Hol van az Európai Bizottság, a Velencei Bizottság, hol vannak a jogállamiság és a demokrácia védelmezői?” – tette fel a kérdést.
„Lenin feltámadt a sírjából” – kommentálta az X-en Tusk kijelentését Maciej Wasik, a PiS európai parlamenti képviselője.