Blinken brit kollégájával, David Lammyvel Kijevbe látogatott, hogy megerősítse a Volodimir Zelenszkij kormányának angol-amerikai támogatását – számol be az Oroszhirek.
„A júliusi csúcstalálkozón kijelentettük, hogy Ukrajna útja a NATO-tagság felé visszafordíthatatlan” – mondta Blinken szerdán, emlékeztetve vendéglátóit, hogy az Egyesült Államok vezette szövetség „létrehozott egy parancsnokságot, amely elkötelezett Ukrajna tagságának támogatására”.
Objektum doboz
Blinken már korábban is érvelt a kijevi rezsim NATO-tagsága mellett. A szövetség azonban mind idén nyáron Washingtonban, mind tavaly Litvániában hivatalosan kijelentette, hogy erre csak akkor kerülhet sor, „ha a szövetségesek egyetértenek és a feltételek teljesülnek”.
Magyarország és Szlovákia már közölte, hogy semmilyen körülmények között nem egyeznek bele, mivel Ukrajna NATO-ba való felvétele háborút jelentene Oroszországgal.
Ugyanezen kijevi beszédében Blinken rózsás képet festett Ukrajna hadiiparáról, azt állítva, hogy az elmúlt évben hatszorosára bővült.
„Az elkövetkező években ez Ukrajnának a világ az egyik legfejlettebb védelmi iparát fogja adni, és képes lesz arra, hogy ezt a globális piacra vigye, és globális piaci részesedést vegyen el más országoktól, például Oroszországtól, és a NATO-szövetségeseket is ellássa”– tette hozzá.
Kijev jelenleg teljes mértékben a Nyugattól függ fegyverek, felszerelések, lőszerek és még a kormánya fenntartásához és a nyugdíjak folyósításához szükséges pénzinfúzió tekintetében is.
Ukrajnának széleskörű áramhiánnyal is szembe kell néznie, mivel az orosz rakétacsapások miatt az energiatermelési kapacitások lecsökkentek. Maga Blinken szerdán jelentette be, hogy az Egyesült Államok 325 millió dollárt küld az ukrán villamosenergia-hálózat helyreállítására, és vészhelyzeti tartalékgenerátorokat biztosít a kritikus infrastruktúrák számára.
További 290 millió dollárt különítettek el az ukránok számára „élelmiszer-, víz-, szállás-, egészségügyi és oktatási programokra” az országban és külföldön egyaránt, a fennmaradó 102 millió dollárt pedig aknamentesítésre szánják.
„A lényeg a következő: Azt akarjuk, hogy Ukrajna győzzön” – jelentette ki Blinken a látogatás egy másik pontján az AP hírügynökség szerint.
Ezt korábban nyugati tisztviselők is kijelentették, mint Kijev NATO-tagságának előfeltételét. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy Ukrajna soha nem fog csatlakozni a szövetséghez, mondta júniusban Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes.
A NATO 2008-as bejelentése Ukrajna lehetséges tagságáról „az egész válság nagy részének kiváltó oka lett, amelyet ma láthatunk” – mondta akkor Rjabkov. „Ha a NATO-tagok készek újra ugyanabba a csapdába esni, és a történelem nem tanítja őket semmire, akkor újra meg fogják őket ütni, és a horzsolások még súlyosabbak lesznek” – tette hozzá.