MH/ MTI
2024. szeptember 19. csütörtök. 23:06
A határon túliság azonban több mint száz éve a magyarok számára már az identitásuk része – tette hozzá, majd úgy folytatta: „mi, magyarok ebben a Kárpát-medencei térségben mindenhol határon túlinak számítunk, de ha megfordítjuk a gondolatot, akkor ezt úgy is lefordíthatnánk, hogy sehol sem vagyunk határon túliak, mindenütt itthon vagyunk”. „Azt a hátrányt, ami bennünket az elmúlt száz év nagy részében jellemzett, talán előnyünkre tudjuk fordítani. Ez az előny pedig nem más, mint a magyar identitásnak a megőrzése, a magyar nyelv, a magyar kultúra ápolása, megőrzése, erősítése, és ezáltal nemcsak egy nemzeti kulturális közösségnek vagyunk a tagjai, hanem tagjai vagyunk egy olyan közösségnek is, amely a gazdaságunkat tudja erősíteni, hiszen ez az összekötő kapocs közöttünk a magyar nyelv” – részletezte az államtitkár.
Potápi Árpád János magyarázata szerint amennyiben a közös identitást, közös nyelvet és közös kultúrát a magyarok jól tudják használni, akkor az előnyös tud lenni, „akkor el tudjuk mondani azt, hogy eddig az a hátrány, amit a magyarságunk jelentett a Kárpát-medencében, a következő években mindenképpen az előnyünkre fog válni”.
A nemzetpolitikai államtitkár szerint mind a vállalkozói közösségek, mind a politikai pártok azért dolgoznak, hogy erősítsék ezt a kapcsolatot annak érdekében, hogy ez tovább erősítse a nemzetet, hiszen „mindig akkor a legerősebb a magyar identitás, ha nem kell szégyellnünk a magyarságunkat”.
Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke beszédében kiemelte, hogy a vajdasági magyar közösség politikai és gazdasági értelemben is erős, és ez kell ahhoz, hogy a vajdasági magyarok sikeresek tudjanak lenni a szülőföldjükön, tudjanak boldogulni és fejlődni, és ne kelljen elvándorolniuk. A VMSZ elnöke rámutatott, hogy a rendezvényen résztvevő vállalkozók több száz vagy ezer vajdasági magyar számára biztosítanak munkát.
Pásztor Bálint közölte, hogy a gazdasági szereplők számára az utóbbi négy év nagyon nehéz volt, hiszen a koronavírus-járvány után az Európában dúló háborúval járó nehézségeket is túl kellett élniük a vállalkozásoknak. A negatív trendek mellett azonban az utóbbi években számos pozitív változás is történt – tette hozzá, mert mint mondta: „a vállalkozói réteg szereplői egymásra találtak, együtt növekedtek, és egymásra talált a politikum és a vállalkozói szféra”, amire korábban nem volt példa.
Juhász Bálint, a vajdasági tartományi képviselőház elnöke rámutatott, hogy a szakmai konferencia célja a vajdasági vállalkozói közösség erősítése, küldetése pedig a kezdő vállalkozók, vállalkozások támogatása, ebben pedig eddig sikeresnek bizonyult.