
A mosási módot bölcsen kell megválasztani: ha a dolgokat állandóan 90 fokon mossa, hamarosan elveszítik a színüket és összemennek, mivel a nagyon forró víz roncsoló hatással van rájuk. Ez alól azonban vannak kivételek.
A pamut– vagy vászontermékek például kibírják a magas hőmérsékleten történő mosást. Ezért ha kétségei vannak afelől, hogy a pamutot 90 fokon moshatja-e – moshatja, ha a gyártó nem tiltja a termék címkéjén.
Lehet-e ágyneműt 90 fokon mosni? Ha pamutból vagy vászonból készült, ugyanez vonatkozik a törölközőkre is. Kívánatos, hogy a termékek ne legyenek színezettek – a szín, mint már említettük, a hőmérséklettől elkopik.
Tehát a 90 fokon való mosás a következő esetekben lehetséges:
– nem színezett pamut és vászon ágyneműk (hacsak a címkén másként nem szerepel);
– pamut és vászon fürdő– és konyhai törülközők (nem színezett);
– erősen szennyezett munkaruhák.
De ha például farmerruhákról beszélünk, amelyek gyakran pamutból, de szintetikus anyagok hozzáadásával készülnek, a 90 °C-os mosási hőmérséklet számukra pusztító lesz. Nem szabad elfelejteni, hogy ha foltok vannak, akkor még mindig jobb, ha folteltávolítóval vagy népi gyógymódokkal távolítjuk el őket, áztatjuk a dolgot, majd optimális hőmérsékleten mosunk.
Mit nem szabad 90 fokon mosni
A 90 fokon való mosás ellenjavallt:
– szintetikus szövetek;
– kényes szövetek (például selyem, csipke, tüll);
– gyapjú;
– farmerszövetek (lásd fent).
Az ilyen termékek esetében már egyetlen ilyen magas hőmérsékleten történő mosás is katasztrofális. A szintetikus anyagok például nem bírják a 60 °C feletti hőmérsékletet, a gyapjú – 40 °C felett, a kényes szövetek és 30 °C-on kell mosni.
Ami a baktériumokat illeti, sokan közülük ellenállnak a magas hőmérsékletnek, míg 40 fok feletti hőmérsékleten a szövet szálaiban még erősebben eltömődnek a szerves szennyezőanyagok.
Ne feledje, hogy a magas hőmérsékleten történő állandó mosás a mosógépének is árthat, mivel a vízkő gyorsabban képződik.