A mellrák leggyakrabban a 40-60 évesek körében jelentkezik, de előfordulhat korábban is. A nők egyik leggyakoribb betegsége, ám a korai szakaszban teljesen tünetmentes, ezért csak szűrővizsgálattal fedezhető fel. Az orvosok nem győzik hangsúlyozni, hogy a korai diagnózis életmentő lehet – írja az elle.hu.
Ezek a dolgok növelhetik a kialakulásának az esélyét
- A fizikai aktivitás hiánya: kutatások bizonyították, hogy a fizikailag nem aktív nőknél nagyobb a mellrák kockázata. Éppen ezért fontos a rendszeres testmozgás, akár napi 30 perc séta is hatásos lehet.
- Túlsúly vagy elhízás a menopauza után: az idősebb nőknél, akik túlsúlyosak vagy elhízottak, nagyobb a mellrák kockázata, mint az egészséges testsúlyúaknál.
- Hormonok szedése: a menopauza során alkalmazott hormonpótló terápia egyes formái (amelyek ösztrogént és progeszteront is tartalmaznak) növelhetik a mellrák kockázatát, ha több mint öt évig szedik őket. Bizonyos fogamzásgátlók szintén növelik a betegség kialakulásának esélyét.
- Alkoholfogyasztás. a tanulmányok azt mutatják, hogy minél több alkoholt fogyaszt valaki, annál nagyobb a mellrák kockázata.
Ha a családban előfordult emlőrák, az is szerepet játszhat. Például magasabb lehet a kockázat, ha egy személy édesanyja, nővére vagy lánya (elsőfokú rokon), vagy a család bármelyik szülői oldalán több rokon is mellrákkal küzdött. Bizonyos gének, például a BRCA1 és BRCA2 jelenléte szintén növelheti a betegség kialakulásának esélyét.