A november 10-ig tartó fesztivál mintegy hatszáz programmal visz minket közelebb a magyar gasztronómiához és ezáltal mindahhoz, ami többek között magyarrá tesz, megtart minket a mindennapokban – mondta Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a rendezvénysorozat budapesti sajtótájékoztatóján csütörtökön.
A fesztivál mottójáról szólva kiemelte: múzeumaink a kultúránk, a magyarságunk, az identitásunk minőségét megőrzik, tárgyban, közösségben, dallamban, élményben. Hozzátette: ahhoz, hogy ez a minőség generációkon átívelő legyen, és mi magunk is megőrizzük, fontos, hogy közösen, a családunkkal, a barátainkkal vegyünk részt hasonló programsorozatokon.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a fesztivál az őszi szünetben is számos programot kínál a családok számára. Jó program közösen a gyerekekkel múzeumba menni, és így őrizni a minőséget, éltetni generációkon át – mondta.
Cseri Miklós, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója felidézte: 19 évvel ezelőtt indították el a minisztérium támogatásával a fesztivált, amely immár hagyománnyá vált, a Múzeumok Majálisával és a Múzeumok Éjszakájával együtt a múzeumoknak megjelenési lehetőséget ad.
Hangsúlyozta: a mai világban kell egy olyan hely, ahol az ember hiteles, valós információkat, fontos értékeket kaphat, tanulhat. Ezt a múzeumi világban megkaphatja – mondta, kiemelve a hat-nyolc millió közötti éves látogatószámot.
Úgy vélte: a programokon résztvevő 150-200 ezer látogató is azt mutatja, hogy egy jól működő hálózatról van szó, amely a nehézségek ellenére is helytáll.
Török Petra, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNM KK) – Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója kiemelte: a múzeumok éjszakája óta ez az első olyan múzeumi nagyrendezvény, ahol az új intézményrendszer július 1-jei megalakulása óta megmutathatja a közönségnek, hogy mire képes azokkal a nemzeti gyűjteményekkel és azzal a végtelen tudással és kreativitással, amely a tagintézményekben megtalálható.
A mottóra utalva elmondta: amikor áttekintette, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ tagintézményei hogyan őrzik a minőséget, akkor végeérhetetlen programgazdagsággal és műfaji változatossággal találkozott.
A fesztiválon az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Természettudományi Múzeum, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, valamint a Petőfi Irodalmi Múzeum is különleges programokat kínál – emelte ki Török Petra.
Az idei rendezvénysorozat koncepcióját, programtematikáit és a fesztiválhoz kapcsolódó szakmai díjakat és elismeréseket Nagy Magdolna, a fesztivált szervező Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumok Oktatási és Módszertani Központ igazgatója mutatta be.
Elmondta, hogy a 19. alkalommal megvalósuló fesztiválon több mint 140 múzeum, köztük ötven fővárosi és 91 vidéki intézmény várja az érdeklődőket kilenc programtematikához kapcsolódva.
Hozzátette: a rendezvény célja a múzeumok és a gasztronómia kapcsolódási pontjait bemutatni, a fenntarthatóságot és az egészséges életmódot támogató gasztronómiai tudást népszerűsíteni.
Kiemelte: a témakör széles körű bemutatási lehetőséget kínál az étkezési kultúrához kevésbé kapcsolható múzeumok számára is a gasztronómiának a zenében, irodalomban vagy képzőművészetben való megjelenítésén keresztül.
Elmondta, hogy a fesztivál szeptember 30-án aMúzeumi ízelítő – 22. Országos Múzeumpedagógiai Évnyitóval indul a Petőfi Irodalmi Múzeumban, ahol múzeumi elismeréseket, Múzeumpedagógiai Nívódíjakat, a Kiváló Múzeumpedagógus Díjat és a Családbarát Múzeum minősítéseket is átadják.
A fesztiválról bővebb információ itt.