Míg a demencia továbbra is sokkal gyakoribb az idősebbek körében, évente több százezer fiatalt is diagnosztizálnak az agyi leépüléssel járó betegséggel. Ennek okaira keresték most a választ a brit Exeteri Egyetem kutatói, 356 ezer embert vizsgáló kutatásukból pedig kiderült, milyen életmódbeli és egészségügyi tényezők állhatnak a háttérben. A legfontosabb 15 tényezőt a Science Alert gyűjtötte össze:
- stroke
- társadalmi elszigeteltség
- halláskárosodás
- alkoholfogyasztás
- cukorbetegség
- szívbetegség
- D-vitamin-hiány
- depresszió
- krónikus stressz
- magány
- alacsony társadalmi-gazdasági státusz
- fizikai gyengeség
- alacsonyabb iskolai végzettség
Az idősebb korú, demens betegekkel kapcsolatos kutatásokból már tudtuk, hogy van egy sor módosítható kockázati tényező
– mondta Sebastian Köhler, a hollandiai Maastrichti Egyetem neuroepidemiológusa. Hozzátette: a fizikai tényezők mellett a mentális egészség is kiemelten fontos szerepet játszik.
Bár az eredmények nem bizonyítják, hogy a demenciát egyedül ezek a tényezők okozzák, segítenek egy részletesebb kép kialakításában. Mint mindig az ilyen jellegű kutatásoknál, az okok pontosabb megismerése ugyanis segíthet a hatékonyabb kezelések és megelőző intézkedések kidolgozásában.
+ két szempont, amelyet nem tud elkerülni
A fent említett tényezők mellett a C-reaktív fehérje (CRP) – amelyet a máj termel gyulladásra adott válaszként – magas szintje is hozzájárulhat a demenciához, ahogy az is veszélyeztetettebb, aki az ApoE4 ε4 génvariánsok közül kettővel rendelkezik (ez a genetikai forgatókönyv már az Alzheimer-kórral is összefüggésbe hozható).