Ismert, a német kormány a közelmúltban bekövetkezett terrorista támadások és a társadalmi nyomás hatására radikális intézkedéseket vezetett be a migráció szabályozására.
A Zöld Párt egyik vezető képviselője, Julian Pahlke azonban elmondta, szerinte a nemzetközi jog és az emberi jogi egyezmények is veszélyben kerültek a viták kapcsán.
A Szociáldemokraták (SPD), a Zöldek és a Liberálisok (FDP) alkotta koalíció nem csak a határellenőrzések szigorítását tervezi, hanem azt is, hogy megvonja a támogatásokat néhány elutasított menedékkérőtől, sőt, újraindítja a deportálásokat a tálibok által uralt Afganisztánba.
Csakhogy ez nem mindenkinek tetszik. A cikkben megszólal Pahlke, aki négy évig dolgozott a Földközi-tengeren menekülteket mentő csapatokban, és mint a szerző fogalmaz, „nem kíván csendben maradni”. Több más zöld politikus is kifejezte csalódottságát a párt által delegált két miniszternek, Robert Habecknek és Annalena Baerbocknak a szigorúbb migrációs intézkedésekkel kapcsolatos támogatása miatt.
A cikk kitér arra is, hogy a párt ifjúsági szárnyának vezetői a múlt héten kollektíven kiléptek a pártból, tiltakozva a baloldali irányvonal elgyengülése miatt.
Pahlke szerint ez egyértelmű figyelmeztetés, hogy a Zöldeknek változtatniuk kell a migrációs politikájukon. Vagyis vissza kell térni a bevándorlás egyértelmű támogatása mellé, ami a politikus értelmezése szerint megakadályozhatná a támogatottságuk további csökkenését. Érdemes megjegyezni, már nem sok maradt belőle.
A német kormányzó Szociáldemokrata Párt (SPD) is megosztott a migrációs politika kérdésében: Frank Schwabe, az SPD képviselője az úgynevezett ruandai modell keretében új elképzelést dolgozott ki, ami az EU számára lehetőséget adna arra, hogy az ENSZ felügyelete alatt külföldön dolgozza fel a menekültkérelmeket. Hiába a megosztottság, Schwabe egyelőre kitart az ötlet mellett.
Az SPD-n belül 13 000 tag írta alá azt a nyílt levelet, amelyben a pártvezetést azzal vádolják, hogy „embertelen narratívákat” és a szélsőjobboldal politikai pozícióit vették át.
Hakan Demir SPD képviselő és 34 másik parlamenti képviselő nyíltan kritizálta a kancellár migrációs politikáját, mondván, az „rossz irányba halad”. Demir szerint a koalíciónak most meg kell határoznia, hol húzódnak a határok a a szigorítás terén.