A székrekedés akkor jelentkezik, amikor a székletürítés ritkábbá válik. Ennek oka leggyakrabban az étrend vagy a napi rutin megváltozása, illetve az elégtelen rostbevitel.
Ezenkívül ez a probléma azért is előfordul, mert a vastagbél túl sok vizet vesz fel a székletből. Ez kiszárítja a székletet, így az kemény, és nehezen távozik a szervezetből.
A székrekedés problémája szorosan összefügg a táplálkozás minőségével és az étrendben lévő folyadék mennyiségével.
Nataliia Samoilenko táplálkozási szakértő szerint minden reggel két pohár vízzel kell kezdeni, és a nap folyamán is elegendő folyadékot kell fogyasztani.
„Mindenki tud erről, de kevesen csinálják” – mondta.
Napi 25-30 g rostot kellene fogyasztani. Fontos odafigyelni arra, hogy elegendő zöldséget és bogyós gyümölcsöket fogyasszunk. Mindez nagyon fontos a rendszeres bélműködéshez.
A normális epeürítés a megfelelő táplálkozásnak és a megfelelő mennyiségű zsírnak köszönhetően jön létre.
Ezért ügyeljen arra, hogy reggelire legyen tojás, a salátához pedig olívaolaj. Így mindent megtesz a rendszeres székletürítés érdekében.
Mi okozza a székrekedést?
Az alkohol
A nagy mennyiségű alkoholfogyasztás növelheti a vizelettel elvesztett folyadék mennyiségét, ami kiszáradást okozhat.
Ezenkívül az alkohol befolyásolja az egész szervezet működését, lelassítja a gyomor-bélrendszer perisztaltikáját, ami viszont megnehezíti a belek kiürülését.
Fontos, hogy mértékkel fogyasszon alkoholt, és igyon vizet, ha úgy dönt, hogy alkoholt fogyaszt.
Mozgásszegény életmód
A fizikai aktivitás hiánya vagy az ülő életmód szintén hozzájárulhat a székrekedéshez. A rendszeres testmozgás segít stimulálni a bélben lévő izmokat, elősegítve a bélmozgást.
Az ülő életmód lelassíthatja a természetes összehúzódásokat, amelyek elősegítik az emésztést és a kiválasztást. Építsen be a napi rutinjába mérsékelt intenzitású testmozgást, például élénk gyaloglást, kerékpározást vagy futást, hogy emésztőrendszerét működésben tartsa, és elősegítse a rendszeres bélmozgást.
Vörös hús
A vörös húsok, különösen a zsírosabb darabok, alacsony rosttartalmukról és lassú emésztésükről ismertek. Túlzott fogyasztása székrekedéshez vezethet.
A rendszeres bélmozgás fenntartása érdekében jobb, ha sovány fehérjeforrásokat, például baromfit, halat vagy növényi eredetű ételeket választ.