A lapban kedden megjelent információk szerint Magyar öccse, a médiapiacra nemrég médiaszolgáltatóként friss céggel megérkező Magyar Márton 2019 nyarától – tehát nagyjából akkortól, amikor a cég Varga Juditot felkészítette a miniszterséggel járó megpróbáltatásokra – a PlanB-től kapott fizetést.
Felidézték, hogy a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) 52 darab, 2018 és 2020 közötti, összesen 1,4 milliárd forint értékű, a Diákhitel Zrt. által kötött szerződést vizsgált meg részletesen, és bár a közbeszerzési értékhatárt el nem érő egyszerű beszerzési eljárásokat a jogszabályoknak megfelelően bonyolították le, a hivatal álláspontja szerint több esetben nem volt valós verseny vagy éppen túlárazás történt.
A KEHI a jelentésben a First Voice Kft.-t, a HYPERTEAM Kft.-t, a PlanB Magyarország Kft.-t, a MESTINT Kft.-t és a Think&Thank Management Kft.-t emelte ki – tették hozzá. A KEHI szerint a PlanB drágán dolgozott: egy 40 oldalas – kétes minőségű – tanulmányt a Z-generációról négymillió forintért készített el (ez 100 ezer forint per oldalt jelent), egy másik esetben pedig 4,4 milliót kért egy 18 diából álló előadásért, de a KEHI szerint egy faültetéssel kapcsolatos projektet is 14,8 millióért végzett el nagyjából 500 ezer forint helyett.
A Media1 megkereste az ügyben kérdésekkel Magyar Mártont és a Tisza Párt sajtóosztályán keresztül Magyar Pétert is és azt kérdezték, hogy Magyar Péter tudta-e annak idején, hogy annál a kft.-nél dolgozik a testvére, mely a Magyar Péter vezette Diákhitel Zrt.-től kapott megbízást, illetve nem tartotta-e aggályosnak ezt a fajta összefonódást. Kíváncsiak voltak arra is, mit gondol Magyar Péter a KEHI-jelentés a PlanB-re vonatkozó megállapításairól.
A lapnak a párt kedden reggel elismerte, hogy Magyar Péter testvére dolgozott a PlanB-nél. Azt írták, a kft. mintegy hat hónapon át foglalkoztatta Magyar Mártont projektmenedzserként és ezért havi 300 ezer forint fizetést kapott. Hozzátették, Magyar Márton 2020 februárjában maga mondott fel, de azt nem írták, miért döntött így. Magyar Márton munkájáról azt írták: szakemberként piaci megrendelések teljesítésén dolgozott.
A párt állítása szerint Magyar Mártonnak a PlanB Magyarország Kft.-nél történt munkavégzése során nem volt rálátása a Diákhitel Központnak végzett megbízásra, annak előkészítésében, teljesítésében nem vett részt, az ugyanakkor nem derült ki a válaszból, hogy milyen piaci megrendelésekről van szó, vagy hogy Magyar Péternek a Diákhitel Zrt. vezetőjeként tudomása volt-e arról, hogy az általa vezetett állami vállalat egy olyan cégnek ad megbízást, ahol a testvérének fizetést adnak.
A Tisza Párt ezt követően arról írt: „ahogy azt Magyar Péter már korábban leírta, a KEHI jelentés legfelsőbb politikai utasításra, nyomásgyakorlás céljából készült. Ez minden, a cégnél dolgozó vezető számára egyértelmű volt, és az érintettek sem tagadták. És nyilván az egyébként összecsapott, összefüggéstelen dokumentum kiszivárogtatása is politikai céllal történt három évvel később”. Elérték Magyar Mártont is, akit arról kérdezték, pontosan mit csinált a cégnél, részt vett-e például Varga Judit igazságügyi miniszter felkészítésében, hogyan került a céghez 2019 nyarán, miért pont rájuk esett a választásuk, és ebben volt-e szerepe annak, hogy a PlanB megrendelőjének, a Diákhitel Zrt. vezérigazgatójának a testvére.
Megkérdezték azt is, nem tartotta-e aggályosnak, hogy annál a kft.-nél dolgozott, mely a testvére vezette állami céggel szállítói viszonyban állt, mit gondol a KEHI jelentés a PlanB-re vonatkozó megállapításairól, de kérdést tettek fel azzal kapcsolatban is, hogy kik azok, akik a Kontroll Média Szolgáltató Kft. létrejöttére a pénzt adták, illetve mit gondol arról a véleményről, hogy a Kontroll, legalábbis részben NER-pénzeknek (is) köszönhetően jött létre, hiszen Magyar Márton idén, néhány hónapja még a Mészáros Lőrinc-közeli Indamediától kapott fizetést, de a PlanB-s múlt miatt is kijelenthető, hogy NER-től kapott fizetést.
Magyar Márton válaszában először azt írta a lapnak hétfőn, hogy a Kontroll Média (kontroll.hu) indulása körüli teendői miatt jelenleg szándéka ellenére sem tudná teljesíteni a válaszadást, de a jövő héten szívesen ad interjút a Media1-nek.
Többszöri levélváltás után azonban mégis hajlandó volt röviden válaszolni: Magyar Márton végül elismerte, hogy dolgozott a PlanB-nek, és azt írta, hogy onnan a Covid-járvány kezdete környékén távozott, maga mondott fel. Azt írta, nem látott bele sem a bátyja, sem a felesége kapcsolódásaiba.
Magyar Márton válaszát azzal zárta: „várom a további leleplező írásokat a NER-es munkáim kapcsán, ugyanakkor ezeknek az ország szempontjából stratégiailag fontos anyagoknak a legyártásában nem kívánok részt venni.”