Natalia Samoilenko táplálkozási szakértő szerint ezt a vitamint a szív- és érrendszer normalizálására és a rossz koleszterinszint csökkentésére írják fel. A folsavra a terhes és szoptató nők számára felírt vitaminoknál van szükség.
Ezenkívül fontos szerepet fejt ki a DNS-szintézisben, a sejtosztódásban és a vörösvértestek kialakulásában, amelyek az oxigént szállítják az egész szervezetben. Ha a szervezet nem termel belőlük eleget, az emberben vérszegénység alakulhat ki, ami fáradtsághoz, gyengeséghez és sápadt bőrhöz vezet.
Elegendő folsav nélkül az embernél a vérszegénység egy típusa, az úgynevezett folsavhiányos vérszegénység alakulhat ki.
Különösen fontos, hogy a terhesség alatt elegendő vitaminhoz jussunk, mivel a folsav létfontosságú a magzat korai méhen belüli fejlődéséhez, különösen a gerincvelő fejlődéséhez.
„E vitamin nélkül nehéz elképzelni a normális emberi létet” – tette hozzá a szakértő.
A folsavhiány néhány tünete a következő:
- gyengeség,
- fáradtság,
- koncentrációs zavarok,
- fejfájás,
- ingerlékenység,
- szívdobogás,
- sebek a szájban,
- a bőr, a haj vagy a körmök színének megváltozása,
- ingerlékenység, fejfájás, szívdobogás és légszomj.
Folsavat tartalmazó élelmiszerek: A táplálkozási szakértő elmondta, hogy folsavtartalomban az egyik éllovas a zöld levelek, leveles zöldségek, a brokkoli és a növényi ételek. Ezeket igyekezzünk naponta fogyasztani, minden étkezésbe beiktatva.
Az optimális mennyiség egy felnőtt napi szükségletének fedezésére 400 mcg. Ez a szükséglet azonban a munka és a szoptatás során megnő.
A lencse folsavban gazdag. Egy csésze főtt lencse 358 mcg folsavat biztosít, ami az átlagos egészséges felnőttek számára ajánlott mennyiség 90 százaléka.
A cékla számos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, például mangánt, C-vitamint, káliumot és folsavat. Egy csésze nyers cékla 148 mcg folsavat tartalmaz.
Ráadásul egy fél avokádó körülbelül 82 mcg folsavat tartalmaz, és szintén segít elkerülni a szív- és érrendszeri betegségeket. Az ebben a vitaminban gazdag élelmiszerek segítenek fedezni a szervezet napi szükségletét.