Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön mentette fel Anatolij Antonovot az Egyesült Államokban működő orosz nagyköveti tisztségéből, az erről szóló rendeletet a jogszabályok hivatalos közzétételére szolgáló portálon tették közzé.
„A megbízóknak (Kijevnek) nem adnak jelzést arról, hogy át kell gondolniuk álláspontjukat és tárgyalóasztalhoz kell ülniük. Semmi jel nem utal arra, hogy az amerikai adófizetők kárára leállítanák az értelmetlen fegyveráradatot (Ukrajnába)” – mondta Antonov a Newsweek magazinnak adott interjújában nem sokkal azelőtt, hogy távozott volna posztjáról.
Antonov szerint az úgynevezett Ukrajna-projekt egyre mélyebbre rántja az amerikai politikusokat „egy olyan szakadékba, ahonnan egyre nehezebb kijutni”.
A nagykövet szerint Washington veszélyes vitát folytat arról a lehetőségről, hogy nyugati nagy hatótávolságú rakétákkal mélyen orosz területre irányuló csapásokat engedélyezzenek.
„Nem hajlandók figyelembe venni az orosz elnök egyértelmű figyelmeztetéseit, miszerint az ilyen támadásokra adott „zöld lámpa” a NATO közvetlen bevonását jelentené a konfliktusba … a mi oldalunkról ebből fakadó összes következtetéssel együtt” – mondta az orosz diplomata.
Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban azt mondta, hogy a NATO-országok most nem csupán a nyugati nagy hatótávolságú fegyverek esetleges kijevi bevetéséről tárgyalnak, hanem valójában arról döntenek, hogy közvetlenül is bekapcsolódjanak-e az ukrán konfliktusba. A nyugati országok közvetlen bevonása az ukrán konfliktusba megváltoztatja annak lényegét, és Oroszország kénytelen lesz a rá leselkedő veszélyek alapján döntéseket hozni – tette hozzá. Az orosz államfő szóvivője, Dmitrij Peszkov szerint az elnök kijelentése a nyugati fegyverletétel következményeiről mélyen Oroszország belsejében rendkívül világos és egyértelmű volt, és kétségtelen, hogy eljutott a címzettekhez.
Oroszország úgy véli, hogy az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások akadályozzák a rendezést, közvetlenül bevonják a NATO-országokat a konfliktusba, és „játszanak a tűzzel”. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megjegyezte, hogy minden olyan szállítmány, amely fegyvereket tartalmaz Ukrajna számára, legitim célpontot jelent Oroszország számára. Szerinte az Egyesült Államok és a NATO közvetlenül részt vesz a konfliktusban, többek között nemcsak a fegyverszállításokkal, hanem azzal is, hogy személyzetet képeznek ki az Egyesült Királyság, Németország, Olaszország és más országok területén. A Kreml szerint a fegyverek nyugatról történő Ukrajnába pumpálása nem segíti elő a tárgyalásokat, és negatív hatással járna.