Bár az eredmény baljósan hangozhat, a jó hír az, hogy ezek a vírusok nem az embereket célozzák meg, hanem a baktériumokat. A kutatás során összegyűjtött mikroorganizmusok ugyanis bakteriofágok, amelyek baktériumokat fertőznek meg és szaporodnak azok belsejében. Bár a kutatók keveset tudnak róluk, a „fágok” nemrégiben figyelmet kaptak az antibiotikumoknak ellenálló bakteriális fertőzések kezelésében való lehetséges felhasználásuk miatt. A fürdőszobáinkban megbúvó, eddig ismeretlen vírussokféleség pedig kincsesbánya lehet az ilyen alkalmazások feltárásához.
Sok olyan vírust találtunk, amelyekről nagyon keveset tudunk, és sok olyat is, amelyeket még soha nem láttunk. Elképesztő, hogy mennyi kiaknázatlan biodiverzitás van körülöttünk. És még csak messzire sem kell mennünk, hogy megtaláljuk: ott van az orrunk előtt – mondta el Erica M. Hartmann, a Northwestern munkatársa.
A mikobaktériofágok a mikobaktériumokat fertőzik, amelyek olyan betegségeket okoznak, mint a lepra, a tuberkulózis vagy a krónikus tüdőfertőzések. Hartmann úgy képzeli, hogy egy napon a kutatók a mikobaktériofágokat felhasználhatják e fertőzések és más betegségek kezelésére. Szerinte még az is elképzelhető, hogy ezeket a mikobaktériofágokat arra használjuk, hogy megtisztítsuk velük a kórokozókat a vízvezetékrendszerünkben.