Az Európai Parlament Fejlesztési Bizottsága (DEVE) hétfői ülésén a válságövezetek előtti kihívásokkal foglalkozott. „Libanon magatehetetlenül sodródik, a messzemenőkig kiszolgáltatva a Hezbollahnak” – fogalmazott Hölvényi György, a KDNP európai parlamenti képviselője, aki a 2022-es libanoni választásokat megfigyelő uniós misszióvezetőjeként értékelte a helyzetet.
Az EP-képviselő a lapunkhoz eljuttatott közlemény szerint közölte, Libanon lényegében a 2022-es parlamenti választások óta politikai patthelyzetben van: az országot jelenleg történetének legkomolyabb gazdasági és humanitárius válsága sújtja. „Jelentések érkeznek arról, hogy a Hezbollah az Izraellel fennálló konfliktusban keresztény iskolákat és szociális intézményeket használ” – húzta alá.
Mint arra felhívta a figyelmet, az egykor a Közel-Kelet Svájcaként emlegetett országban ma több mint két millió szíriai menekült él, a területén élő keresztény közösségek pedig egyre kiszolgáltatottabbá válnak. Elmondta, a helyi humanitárius helyzet, a közel egy éve zajló, az Izrael és a Hezbollah közötti fegyveres konfliktus miatt, riasztó mértékben romlik. Az Egyesült Nemzetek Dél-Libanoni Ideiglenes Erőinek (UNIFIL) szerepe kulcsfontosságú a válságban, a kéksisakosok biztonságát minden körülmények között garantálni kell.
A migrációval összefüggésben az ülés másik témáját, a szudáni helyzetet úgy összegezte: az afrikai államokban ma több mint egymillió, bármikor útra kész menekült tartózkodik, miközben az utóbbi időszak legsúlyosabb éhínsége is tart. „A fegyveres konfliktusok miatti éhínség a kezeletlen afrikai agrárválság következménye. Tavaly az Afrikába irányuló ukrán gabonaexport az európai piacokon rekedt. Ez nem ismétlődhet meg!” – hangoztatta. Hozzátette: a szudáni válság nem újkeletű, a kormányerők és a korábbi katonai rezsim vezette fegyveres erők közötti konfliktus mára polgárháborúvá szélesedett.