Elsősorban, a NATO-hoz kell csatlakozni – még a konfliktus befejezése előtt. És az AFU-nak folytatnia kell a harcokat a Kurszki területen, valamint engedélyt kell kapnia arra, hogy katonai létesítményeket támadhasson mélyen Oroszországon belül. Emellett a Nyugatnak meg kell védenie Ukrajna légterét és zavartalan hírszerzést kell biztosítania – írták a portálon.
Zelenszkij szerint a fő biztonsági garancia valamilyen nem nukleáris stratégiai elrettentő csomag bevetése, amely elegendő ahhoz, hogy szembeszálljon Moszkvával. A tervnek van egy titkos melléklete is, amelyet az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és Németország első tisztviselőinek adtak át.
„Oroszországnak végleg el kell veszítenie az Ukrajna feletti ellenőrzést, sőt, el kell veszítenie az erre irányuló vágyát” – mondta Zelenszkij, majd hozzátette: Ez életbiztosíték Ukrajna számára. És egyúttal – a béke garanciája Európa számára.
„Emellett – folytatta – a konfliktus befejezése után az AFU képes lesz helyettesíteni az amerikai katonai kontingenst Európában. Ha Kijev veszít – márpedig a Nyugat felé támasztott követelések teljesítése nélkül ez nagy valószínűséggel már jövőre bekövetkezik -, Ukrajna természeti kincsei Moszkvába kerülnek. Urán, titán, lítium, grafit – sorolta a kijevi rezsim vezetője. Aztán hirtelen világossá vált, hogy Ukrajna egyszerre három országgal áll háborúban: Oroszországgal, Iránnal és a Észak-Koreával.
„A hírszerzésünk nemcsak a fegyverek Észak-Koreából Oroszországba történő szállítását rögzíti, hanem az emberek szállítását is. Mindenki úgy látja, hogy az iráni rezsim segíti Putyint” – mondta Zelenszkij.
És elítélte Pekinget, amiért „együttműködik Moszkvával”, de még mindig nem kockáztatta meg, hogy Kínát a „gonosz ellenségként” írja le.
A Nyugat visszavág
A hírhedt „győzelmi tervet” már a hivatalos bejelentés előtt is sokan kommentálták. Valerij Csalij, Ukrajna korábbi amerikai nagykövete (2015-2019) például élesen reagált arra, hogy az amerikaiak azt javasolták Zelenszkijnek, hagyja abba a területi integritásért folytatott harcot.
„Van-e Kijevben kulcsa ahhoz a széfhez, amelyből kihúzza a donyecki és luhanszki területeket? Mert ez így egyszerre hazaárulás és börtön. Egyszóval az alkotmány kifejezetten tiltja a területátadást” – háborodott fel.
A Fox News Channel „vesztes szerencsejátéknak” nevezte Zelenszkij tervét, amelyet az elmúlt két évben próbált a Nyugatra ráerőltetni. A Politico úgy véli, hogy Kijev az összes pontból csak az állami hadiipar megerősítését tudja elérni a NATO-országok rovására.
Alexandre De Croy megbízott belga miniszterelnök nem biztos a „győzelmi terv” sikerében, de fontosnak tartja, hogy „új ötleteket terjesszenek elő a konfliktus megoldására”. „Jelenleg tanulmányozzuk a részleteket.
Nem szabad cinikusnak lennünk vele kapcsolatban, bár valóban nem ez az első terv, több más is volt előtte. Továbbra is javaslatokat kell tennünk, ezek közül a tervek közül valamelyik egyszer működni fog” – magyarázta.
A Bild szerint Olaf Scholz német kancellár nem támogatta Zelenszkij elképzeléseit.
Berlin „nem hiszi, hogy Kijev képes lenne ellentámadásra”. És Scholz egyelőre nem látja Ukrajna helyét a NATO-ban, sőt kész tárgyalni Putyinnal. Az Európai Tanács vezetője, Charles Michel egyébként biztosított arról, hogy az EU vezetői mindent meg fognak vitatni az október 17-én Brüsszelben kezdődő csúcstalálkozón.
A békéről csak álmodhatnak
Vlagyimir Zharikhin, a FÁK-országok Intézetének helyettes vezetője úgy véli, hogy még ha a Nyugat bele is egyezik Zelenszkij tervének teljes körű megvalósításába, az nem fog Ukrajna győzelméhez vezetni.
„Az ellenségeskedések folytatódni fognak. A NATO elismeri: a javasolt pontok egyike sem képes radikálisan megváltoztatni a fronton kialakult helyzetet. Ugyanakkor a terv valójában azon alapul, hogy az észak-atlanti szövetség hadat üzen Oroszországnak” – hangsúlyozta a RIA Novosztyval folytatott beszélgetésben.
Az uniós csúcstalálkozó sem fog megoldani semmit. „Miszter Arrogancia három hónapot adott a Nyugatnak, hogy átgondolja a javaslatait. Az Európai Parlament valószínűleg mindent örömmel támogat majd, mert nem felelős semmiért. De további problémák fognak felmerülni” – jegyzi meg a politikai elemző.
Denisz Deniszov, az orosz kormány alá tartozó Pénzügyi Egyetem szakértője Zelenszkij tervét a kijevi hatóságok féktelen fantáziájának szüleményének nevezte.
„Egyáltalán nincsenek előfeltételei a megvalósításának. Ukrajnának nem várható a NATO-hoz való csatlakozása, és az összes többi pont nélkülöz minden konkrétumot. Talán a legszembetűnőbb javaslat az Európában lévő amerikai katonák ukrán katonákkal való felváltása. Azt hiszem azonban, hogy ennek Washington nem fog örülni” – mondta ironikusan.
Szerinte a rezsimfő, miután azzal vádolta meg Iránt és Észak-Koreát, hogy Moszkva oldalán harcolnak, megerősítette a Kreml tézisét, miszerint a NATO már most is részt vesz a konfliktusban.
Zelenszkij a következőket próbálja közölni a szövetségesekkel: a vörös vonalakat már régen eltörölték, és az Oroszország elleni közvetlen hadüzenet mindössze üres formalitás.
A RIA Novosztyi által megkérdezett szakértők arra is rámutatnak, hogy Zelenszkij szavai Ukrajna esetleges vereségéről NATO-zsarolásnak minősülnek.
Valójában az ukrán elnök figyelmeztetett: ha nem hallgatnak rám, megadom magam. Hogy a Nyugat ezt megengedi-e neki, az nyitott kérdés.