„Nagyon jól látszik, hogy az 1970-es évek közepétől évről évre szabályosan nő a sótartalom, szinte lineáris rendje van ennek, aminek az oka eléggé összetett, nem is világos eléggé, hogy ki a fő ludas ebben a folyamatban. Következő kutatási lépcső, hogy kielemezzük az okokat” – mondta Vörös Lajos professor emeritus.
Az eső az egyik legnagyobb felelős
A szakember szerint elsősorban a csapadék felelős a sótartalom változásért. Az eső ugyanis különféle anyagokat old ki az épületekből, cserépből, térkövekből, az utak burkolatából, amelyek bekerülnek az élő vizekbe, így a Balatonba is – írja az InfoRádióra hivatkozva a Sokszínű Vidék.
Ez a háztartási gép is tehe65t róla
Vörös Lajos szerint arról sem szabad megfeledkezni, hogy ma már egyre több háztartásban található mosogatógép. Ezekben a készülékekben sót használnak, ami bejut a szennyvízbe, és hiába a szennyvíztisztítás, a só a vízben marad, ami egy idő után a Balatont sem kerüli el.
Nincs még nagy veszély
A szakértő mindenkit megnyugtatott azzal kapcsolatban, hogy a fenti változások ellenére a Balaton élővilága nincs még veszélyben. Jelen helyzetben bizonyos mikroorganizmusok mennyisége és összetétele változott meg, de ezt mi, emberek még nem érzékeljük.
„Az unokáink sem fogják megérni, hogy a Balaton olyan sós legyen, mint egy tenger, de térjünk vissza erre 50 év múlva” – javasolta Vörös Lajos.