Az űreszköz fő célja az volt, hogy égi kísérőnk ezen kevésbé ismert részéről kőzetmintákat gyűjtsön. A vállalkozás teljes sikernek bizonyult, a szerkezet összesen 1935,3 grammnyi anyagot tudott begyűjteni. A mintákat alaposan megvizsgálták, és érdekes különbségeket találtak a Hold két oldala között.
A Hold kötött tengelyforgása miatt mindig ugyanazt az oldalát fordítja a Föld felé. Ennek oka, hogy a Hold forgási sebessége megegyezik a keringési idejével. Ez a jelenség nem egyedülálló: sok rendszerben megfigyelhető, ahol a bolygó tömege lényegesen nagyobb, mint a körülötte keringő holdé. Bár a Hold másik felét sokszor sötét oldalként emlegetik, ez az elnevezés csalóka, mert nagyjából ugyanannyi napfény éri, mint az égitest Földről is látható részét.
A Hold két oldala között mégis jelentős különbségek figyelhetők meg: míg az égitest Földről látható felét mélyebb medencék és sötét területek, ún „Hold-tengerek” jellemzik, addig a túloldal rengeteg kráterrel és vastagabb kéreggel rendelkezik.
Mit talált a Hold sötét oldalán a kínai holdszonda?
A Csang’o-6 küldetés során gyűjtött minták új lehetőséget kínálnak a Hold keletkezésének megértésére. Az első vizsgálatok kimutatták, hogy a leszállási helyen, a Déli-Sark-Aitken medencében (SPA) magmatizmus tapasztalható, vagyis az itteni magma lehűlésével szilárd kőzet, ún. magmás kőzet jött létre. Az ilyen minták tanulmányozása segíthet tisztázni a Hold keletkezésének és fejlődésének fontosabb kérdéseit.
Egy kutatás, amelyet a Hongkongi Egyetem geológusai végeztek, kimutatta, hogy a SPA medencében különösen sok, magnéziumban gazdag magmás kőzet található. Ezek tanulmányozása azért fontos, mert segít feltárni ezen kőzettípusok keletkezési folyamatait és időbeli kialakulását.
A Hold két arca
A sötét oldalon gyűjtött mintákat összevetették a Hold felénk néző részéről származó kőzetekkel. Az eredmények érdekes vulkanikus különbségekre világítottak rá a két oldal között, amelyek valószínűleg a kéreg vastagságával állnak összefüggésben. Ott, ahol a kéreg vastagabb, az úgynevezett kiömlési (extruzív) vulkanizmus, azaz a felszínen megszilárduló magma dominál. A szakemberek azt is megfigyelték, hogy az SPA medencében kevesebb bazalt található, mint várták. Ennek oka viszont továbbra is rejtély.
A tanulmány az Astrophysical Journal Letters című folyóiratban jelent meg.