Az RBC-Ukrajna megkérdezte Alina Pukhalska sztársommelier-t, hogy mely bortípusoktól érdemes távol maradni, hogy elkerüljük a bajt és élvezzük az igazi minőséget – írja a Sports.kz.
„Boros italok”
Az első típus, amelyet kerülni kell, az úgynevezett „boros italok”. Gyakran a szupermarketekben valódi borok mellett állnak, és kívülről ugyanannak tűnnek, de valójában csak boritalok – a bor utánzata. Mi a különbség?
A valódi bor természetes termék, amelyet szőlőlé erjesztésével állítanak elő. Összetételében nem lehetnek szennyeződések, kivéve a kén-dioxidot, amelyet a bor stabilizálására használnak. Ez az összetevő teljesen biztonságos, és még a közönséges aszalt gyümölcsökben is használják.
A borital nemcsak szőlőbor-alapanyagokat tartalmaz, hanem más gyümölcsök, bogyók vagy gabonafélék levét, valamint adalékanyagokat etil-, pálinka-, gyümölcs-, szőlőalkohol formájában. Lehetséges, hogy van még cukor, víz, aromák, végtelen mennyiségű szulfát és színezék is, hogy valahogy megteremtse az ízét.
Az ilyen összetétel nemcsak az ízt ronthatja el, hanem az egészségre is hatással lehet. Ezért, ha a címkén a „borital” feliratot látja, jobb, ha megtagadja a vásárlást, különösen, ha az ár túl vonzónak tűnik – elvégre az ár gyakran megfelel a minőségnek.
„Tömegpiaci”
A második bortípus, amelyet a sommelier-k szerint jobb elkerülni, a tömegpiaci termékek. Ezeket a borokat gyakran vonzó áron árulják, és elég jónak tűnnek, de a valóságban az ilyen borok minősége gyakran messze van a kívánatostól.
„A borok tömegtermelése azt jelenti, hogy a fő cél a mennyiség, nem pedig a minőség. Ez alacsonyabb minőségű alapanyagok, gyorsabb és olcsóbb termelési módszerek és mesterséges adalékanyagok használatához vezet. Ennek eredményeként olyan terméket kapunk, amely nemcsak élvezhetetlen, hanem a kémiai szennyeződések miatt káros is lehet” – magyarázza Puchalskaya.
Olcsó „pezsgő”
A pezsgő kiváló választás ünnepi pillanatokra. De a szakértő szerint nem szabad túl olcsó áron „pezsgőt” vásárolni. Tény, hogy igazi pezsgőt csak egy helyen lehet előállítani – a francia Champagne régióban. Ez egy védett földrajzi név, és az ebből a régióból származó termékek nem lehetnek olcsók a komplex gyártás és a magas minőség miatt.
Ha ünnepi hangulatot szeretne, de a költségvetése korlátozott, figyeljen a spanyol pezsgőre, a Cavára. Hasonló technológiával készül, de sokkal kevesebbe kerül.
Egy másik lehetőség a Charm módszerrel készült pezsgő. Ez egy egyszerűbb, de megbízható, minőséget garantáló gyártási módszer. A lényeg, hogy bort válasszunk, ne olyat, ami csak úgy néz ki, mint egy bor.
„Romlott bor”
Végül az utolsó bortípus, amelyet nem szabad meginni, a romlott bor. Képzelje el a helyzetet: vett egy üveg drága bort, kibontotta, de a dugóból nedves karton vagy nedvesség kellemetlen szagát érzi. Ez egyértelmű jele annak, hogy a bor megromlott.
Bár az ilyen bor technikailag iható, mivel nem káros az egészségre, az ízét biztosan nem fogja élvezni. A romlott bor ízében „kartonpapír” vagy „penészes” jegyek lehetnek, és ez jelentősen elrontja a hangulatát.
„Ne feledje, hogy ez még a drága boroknál is előfordul, hiszen azok élő termékek, s az íz a palackban változhat” – mondja Alina.
A sommelier egy alapszabályt is megosztott a borválasztásról.
„Válasszon olyan bort, amit igazán szeret. Ne a mennyiség vagy az alacsony árat hajszolja. Adjon időt magának a kísérletezésre, kóstolja meg a különböző szőlőfajtákat, és találja meg a kedvenc borát. Az élet túl rövid ahhoz, hogy rossz italokra pazarolja – élvezze a minőséget és a pillanatokat, amelyeket az igazi bor ad!” – foglalta össze a szakértő.