A lutein és a zeaxantin étrendi xantofillok, a karotinoidok egy csoportja, amelyek leggyakrabban gyümölcsökben és zöldségekben találhatók, különösen gazdag forrásai a zöld leveles zöldségek.
Ezek a vegyületek átjutnak a vér-agy gáton, és kizárólag az emberi retina makuláris régiójában halmozódnak fel, ahol makuláris pigmentnek nevezik őket.
A pisztácia az egyetlen olyan dióféle, amely jelentős mennyiségű luteint és zeaxantint tartalmaz, de a tojással ellentétben csak luteint tartalmaz. A tojáshoz hasonlóan azonban a pisztácia is zsírforrás, főként egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírok formájában, ami a lutein nagymértékben biológiailag hasznosítható forrásává teheti.
„Eredményeink arra utalnak, hogy a pisztácia nemcsak tápláló, hanem jelentős előnyökkel járhat a szem egészsége szempontjából is” – állítja Tammy Scott, a Tufts Egyetem kutatója és klinikai neuropszichológusa. – Ez különösen fontos, mivel az emberek öregednek, és a látásromlás nagyobb kockázatával kell szembenézniük.
Egy kontrollált vizsgálat megállapította, hogy a normál étrenddel összehasonlítva a napi két uncia (57 gramm) pisztácia 12 héten át történő fogyasztása a normál étrend részeként jelentős BMI-növekedést eredményezett egyébként egészséges középkorú és idős embereknél.
Azt is megállapították, hogy a pisztáciafogyasztás csaknem megduplázta a résztvevők napi luteinbevitelét, és jelentősen megnövelte annak plazmaszintjét.
„Ha egy marék pisztáciát beiktatunk az étrendünkbe, javíthatjuk a lutein bevitelét, ami kulcsfontosságú a szemünk védelme szempontjából” – mondta dr. Scott. – A pisztácia egészséges zsírforrás, ami potenciálisan javítja a lutein felszívódását a szervezetben. A pisztácia körülbelül 1,6 mg luteint tartalmazott, ami elegendő lenne ahhoz, hogy megduplázza az amerikai felnőttek átlagos napi luteinbevitelét, amely a növényi pigmentek egy osztályába, a xantofillok közé tartozik.”
A szem egészségének támogatása mellett a pisztáciában található lutein az agyműködésre is jótékony hatással lehet.
„A lutein áthatol a vér-agy gáton, ahol segíthet csökkenteni az oxidatív stresszt és a gyulladást – erősítette meg dr. Elizabeth Johnson, a Tufts Egyetem kutatója. – A szemhez hasonlóan a lutein szelektíven felhalmozódik az agyban, és szerepet játszhat a kognitív károsodás csökkentésében.”
Tanulmányok azt mutatják, hogy a magasabb luteinszint a kognitív funkciók javulásával jár együtt, beleértve a memóriát és a feldolgozási sebességet, így a pisztácia értékes kiegészítője lehet az általános egészséges öregedés támogatását célzó étrendnek.