A neuropátiás fájdalmat – a külső sérülések okozta fájdalommal ellentétben – az idegrendszer működési zavarai okozzák. Gyakran társulnak súlyos krónikus betegségekhez, mint például cukorbetegséghez, de nyilvánvaló kórképek nélkül is előfordulhatnak (a lakosság akár 7-8 százalékánál).
A hagyományos fájdalomcsillapítók tehetetlenek az ilyen típusú fájdalmakkal szemben. A neuropátiás fájdalom jelenlegi terápiái főként antidepresszánsokra és szerotoninerg gátlókra támaszkodnak, amelyek gyakran rontják a betegek életminőségét.
A diabéteszes neuropátia a cukorbetegség széles körben elterjedt és veszélyes szövődménye, amely jelentősen csökkenti a munkaképességet, és gyakran súlyos, rokkantságot okozó állapotokhoz és halálhoz vezet. Az e szövődmény elleni hatékony és biztonságos gyógyszerek hiánya különösen fontossá teszi ezt a felfedezést.
A VolgGTU, a Volgográdi Állami Orvosi Egyetem (Volgograd State Medical University, VolgGMU) és az USA tudósainak közös csapata szintetizált egy olyan molekulát, amely nagy hatékonyságot mutat a neuropátiás fájdalom kezelésében, mellékhatások és függőség kialakulása nélkül.
Állatkísérletekben nemcsak az új molekula fájdalomcsillapító hatását, hanem biztonságosságát is bizonyították. A mesterségesen előidézett diabéteszes neuropátiában szenvedő állatoknál, amelyek a kifejlesztett hatóanyagot kapták, a fájdalomküszöb jelentős növekedését mutatták.
Ugyanakkor a toxikológiai vizsgálatok még nagy dózisokban (2000 mg/kg) sem mutattak ki káros hatást a szervezetre. Jelenleg a molekula szerkezetének javításán dolgoznak, hogy optimalizálják a farmakokinetikát – az emberi szervezetben való eloszlást.
A cél egy olyan gyógyszer létrehozása, amely nem csak injekció formájában, hanem szájon át (tablettában) is kényelmesen alkalmazható, és egyedülálló szabadalmi védettséggel rendelkezik. A következő lépés a klinikai vizsgálatok elvégzése emberi résztvevőkkel.