Milyen az egészséges reggeli a mitokondriumok számára?
A szakértő elmagyarázta, hogy a mitokondriumok sejtjeink apró „erőművei”, sejtjeink fő „menedzserei”. Különösen sok van belőlük az agy, a máj, a szív és a tüdő sejtjeiben. Egy sejtben több ezer van belőlük. Természetesen, amikor a mitokondriumok újak, fiatalok, jól működnek.
De 40-50-60+ évnyi működés után hatékonyságuk csökken, és nem csak meghibásodnak, „füstölnek”, hanem mindent károsítanak maguk körül, mert itt-ott szivárognak.
Más szóval, az öreg mitokondriumok elrontják a sejtet, és lomha, úgynevezett steril gyulladást okoznak, ami számos krónikus betegség oka: szív- és érrendszeri, rákos és neurodegeneratív betegségek.
Claudio Franceschi, az öregedési folyamatokat vizsgáló tudósok egyike két szót egyesített egy szóba: gyulladás és öregedés, mert a steril gyulladás az öregedéssel mindig fokozódik.
A stressz és az öregedés során a mitokondriumok nagyméretűvé olvadnak össze, és „pótalkatrészeket” cserélnek, hogy fenntartsák működési állapotukat. A mitokondriumokban az energiatermelés során ATP-molekulák és víz keletkezik a táplálékból.
Ha sok táplálékot fogyasztunk, azaz túl sok kalória kerül egyszerre a mitokondriumokba, a mitokondriumok „szivárognak”, és ezek a „szivárgási” termékek nagyon agresszív molekulák – szabad gyökök (reaktív oxigénfajok).
Skitalinska szerint a szabad gyökök kis mennyiségben hasznosak, de ha túl sok keletkezik belőlük, akkor a szervezet saját antioxidáns rendszere aktiválódik, így a kiegészítőkből származó antioxidáns tabletták feleslege akár el is nyomhatja azt.
Mi befolyásolja a mitokondriumok egészségét?
Az, hogy nem terheljük túl az étkezéseinket kalóriákkal
A legfontosabb, hogy ne együnk egyszerre túl sok kalóriát. Ez lehetővé teszi a mitokondriumok számára, hogy megújuljanak. A jól ismert szakaszos böjtölő diéták ezen a terápiás elven alapulnak
Testmozgás, különösen aerob és nagy intenzitású testmozgás
A testmozgás serkenti a mitofágiát, azaz a nem életképes mitokondriumok eltávolítását.
Az erőgyakorlatok is hasznosak (fekvőtámaszok; guggolás), súlyzókkal.
Természetes polifenolok
Resveratrol: (fekete szőlő, bogyós gyümölcsök); kvercetin (vöröshagyma, héjas tea); kurkumin (kurkuma); katechinek (zöld tea); szulforafán (brokkoli, káposzta, rukkola).
Különösen az urolitin: A hatását vizsgálták (ezt a bél mikroflóra termeli, amikor gránátalmát eszünk. Az urrolitin számos gyulladáscsökkentő mechanizmust aktivál és javítja a mitokondriumok állapotát.
A sérült mitokondriumokat kezelő anyagok másik csoportjába tartozik a trehalóz, a NAD+ (érett keménysajtban, gombákban található). Van egy másik anyag, a trigenelin, amely aktiválja a mitokondriumok javítását. Ez megtalálható a kávéban, a provence-i gyógynövényekben, különösen a görögszénában (görögszéna) és a bogyós gyümölcsökben (gránátalma).
Fermentált élelmiszerek
Ide tartoznak az erjesztett zöldségek, a hering, a tejtermékek és a különböző sajtok.
„Minél egészségesebbek a mitokondriumok, annál egészségesebbek a sejtek, annál kisebb az esélye bármilyen betegség kialakulásának” – összegezte Skitalinska.