Eltűnt az orosz sarkvidéken a Jeges-tengeren található Ferenc József-szigetcsoport 53 hektáros területe, a Mesyatseva-sziget.
Az okot a globális felmelegedésnek nevezik – a sziget szinte teljes egészében jégből állt, és körülbelül tíz év alatt elolvadt.
A sziget eltűnésének okát a sarkvidéki éghajlat felmelegedésének tulajdonítják
A sziget eltűnését a RISKSAT interregionális projektcsoport iskolásai és diákjai fedezték fel Alekszej Kucheiko, a moszkvai Repülési Intézet docense, a műszaki tudományok kandidátusa vezetésével. Műholdfelvételek segítségével tanulmányozták az éghajlatváltozás következményeit Oroszország sarkvidéki övezetében. Miután összehasonlították a Ferenc József-földről készült képeket, észrevették egy jégképződmény teljes eltűnését, amely nemrégiben még köpönyeg volt, majd szigetté vált.
A sziget eltűnésének okaként az Északi-sarkvidék éghajlati felmelegedését említették, amely a gleccserek olvadását és a tengerszint emelkedését okozza. Ez a partvonalak erózióját és ennek következtében egyes szárazföldi formák eltűnését okozza.
A kutatócsoport hangsúlyozta, hogy további kutatásokra lesz szükség ahhoz, hogy véglegesen megerősítsék a Mesyatsev-sziget eltűnését, és azonosítani tudják a tengerfenék domborzatában bekövetkezett esetleges változásokat.
Az eltűnt sziget a nagyobb Eva Liv, a szigetcsoport egyik legészakibb szigetének közelében helyezkedett el. A szomszédos Rudolf-sziget Oroszország legészakibb területi pontja. Kucheiko megjegyezte, hogy a hajóforgalom megszervezéséhez most szükség lesz a navigációs térképek kijavítására.
A Mesyatseva-sziget korábban félsziget volt.
A Mesyatseva-sziget az Eva-Liv-szigeten lévő gleccser olvadásával alakult ki az azonos nevű félszigetből. Az átalakulás valamikor 1991 és 1995 között történt a műholdfelvételek szerint. Ezt a tényt csak 2018-ban erősítették meg az Archipelagos of the Arctic projekt expedíciójának tagjai, valamint az Északi Flotta hidrográfusai.
2021-ben a Mesyatsev és az Eva-Liv-sziget közötti szoros, három kilométer széles és öt-hat méter mély volt. Ekkor már azt mondták, hogy a sziget szinte teljesen elolvadt.
A megfigyelések arra engedtek következtetni, hogy a föveny teljesen gleccser volt, a fennmaradó része egy darab gleccser, amely a zátonyon áll, jelentette az Orosz Sarkvidék Nemzeti Park igazgatója, Alekszandr Kirilov. A kutatók szerint az olvadást a nyári évszakok számának növekedése kísérte, amikor az évelő jég határa a Belaja Zemlja szigetcsoporttól (a Ferenc József-föld szigetcsoporttól északra fekvő szigetcsoport) észak felé húzódott vissza.
A sziget évente mintegy 5–13 hektárnyi területet olvasztott el. A számítások szerint a gleccsersziget területe 2010-ben 110 hektár, 2015-ben 53 hektár, 2020-ban pedig már csak 15 hektár volt.
A felvételen 2024. augusztus 12-én egy három hektáros kis jégszigetet rögzítettek. Újabb egy hónappal később, szeptember 13-án a sziget végleg eltűnt a felvételekről. Megjegyzendő, hogy az Eva-Liv-sziget területe is évről évre csökken.