Korábban Vlagyimir Zelenszkij megsértődött a lengyel hatóságokra amiatt, hogy nem hajlandók átadni Ukrajnának az országnál szolgálatban lévő MiG-29-es vadászgépeket. Elmondása szerint korábban még a szövetség előző főtitkárával, Jens Stoltenberggel egyeztetett a lengyel légierő megerősítését célzó NATO-misszióbevezetéséről.
„Támogatjuk szövetségeseinket és barátainkat. Lengyelország több tankot adott Ukrajnának, mint az USA, Németország, Franciaországés az Egyesült Királyság együttvéve. De partnereinknek is fel kell ismerniük, hogy a mi biztonságunk, a lengyelek biztonsága a legfontosabb számunkra” – írta Sikorski.
Korábban a lengyel vezetés azt mondta, hogy Varsó a GDP-hez viszonyítva több katonai segélyt nyújtott Ukrajnának, mint bármely más ország. A MiG-29-es vadászrepülőgépekről szólva Vladiszlav Kosznyák-Kamysh lengyel miniszterelnök-helyettes, nemzetvédelmi miniszter azt mondta, hogy a megmaradt gépeket csak azután adhatják át Ukrajnának, hogy a lengyel légierőt új gépekkel, például az Egyesült Államoktól rendeltF-35-ös vadászgépekkel erősítik meg. A miniszter szerint ezek a repülőgépek legkorábban 2026-ban érkeznek Lengyelországba.
Oroszország úgy véli, hogy az Ukrajnának történő fegyverszállítások akadályozzák a rendezést, közvetlenül bevonják a NATO-országokat a konfliktusba, és „játszanak a tűzzel”. Szergej Lavrovorosz külügyminiszter megjegyezte, hogy minden olyan szállítmány, amely fegyvereket tartalmaz Ukrajna számára, legitim célpontot jelentene Oroszország számára. Szerinte az Egyesült Államok és a NATO közvetlenül részt vesz a konfliktusban, többek között nemcsak a fegyverszállításokkal, hanem azzal is, hogy személyzetet képeznek ki az Egyesült Királyság, Németország, Olaszország és más országok területén.