A magas cukortartalmuk miatt a szénsavas italok helyett sokan inkább diétás üdítőket isznak, de egy orvos figyelmeztetése szerint ezek sem tesznek jót a szervezetünknek. A Harvard Egyetemen végzett orvos, Dr. Saurabh Sethi gasztroenterológus a TikTokon osztotta meg, miért lenne jobb, ha ezeket sem fogyasztanánk mértéktelenül.
A diétás üdítők sokáig az egészségtudatos fogyasztók kedvencei voltak, de Dr. Sethi – akinek a legújabb videóját már több mint 160 000-en látták – négy olyan tényt osztott meg, amely talán megváltoztatja azt, amit eddig ezekről a cukormentes italokról gondoltunk. A kaliforniai orvos szerint a diétás üdítők nem biztos, hogy annyival „egészségesebb” alternatívák.
„Azoknál a nőknél, akik naponta két vagy több diétás üdítőt fogyasztanak, jelentősen megnő a szívroham és a stroke kockázata” – mondta Dr. Sethi. Ezen kívül állítása szerint a diétás üdítőkben található magas foszfor-tartalom hozzájárulhat a krónikus vesebetegségek kialakulásához. Ez az összetevő bár természetes, de mértéktelen fogyasztása hosszú távon káros hatással lehet az egészségre.
Dr. Sethi szerint a diétás üdítők zavarhatják a szervezet inzulinérzékenységét és a bél mikrobiomját, ami az emésztőrendszer egyensúlyát borítja fel. Ezen felül étvágyszabályozási zavarokat okozhatnak, növelve az éhséget és az édesség utáni sóvárgást.
Utolsóként az orvos arra hívja fel a figyelmet, hogy ezeknek az üdítőknek nincsen semmi tápértékük, de attól is óvva int, hogy a hagyományos, cukros üdítőkhöz forduljunk, hiszen azokban magas cukortartalom van, míg a diétás üdítők esetében az aszpartám és más mesterséges édesítőszerek okozhatnak problémákat. Az egészségesebb alternatívák közé tartozik a víz – akár szénsavas, akár ízesített formában –, illetve a cukrozatlan tea.
A videó kapcsán rengeteg hozzászólás érkezett, az orvos szavai megosztották a közönséget. Egyesek szerint a „mértékkel” való fogyasztása megengedett, mások boldogan osztották meg, hogy sosem kedvelték az üdítőket. Volt, aki azt írta, hogy fogyásának egyik kulcsa a diétás üdítők fogyasztása volt, míg mások arról számoltak be, hogy ezek kevésbé károsak a fogakra, mint a cukros változatok.